AP NEWS
Related topics

State Playoff Glance

March 8, 2019

Game 1: Bryant, Bye

Game 2: Cabot 56, Har-Ber 48

Game 3: Bentonville, Bye

Game 4: North Little Rock 49, Springdale 47

Game 5: Fayetteville, Bye

Game 6: Northside 52, Bentonville West 47

Game 7: Conway, Bye

Thursday, Feb. 28

Game 8: Rogers 53, Central 50

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Bryant 73, Cabot 39

Game 10: Bentonville 59, North Little Rock 56

Friday, Mar. 1

Game 11: Northside 63, Fayetteville 58

Game 12: Conway 69, Rogers 41

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Bryant 71, Bentonville 49

Game 14: Northside 64, Conway 52

Friday, Mar. 8
State Championship

Game 15: Bryant vs. Northside, 4:15 p.m.

CLASS 5A
First Round
Tuesday, Feb. 26

Game 1: Marion 60, Benton 39

Game 3: Lake Hamilton 53, Jonesboro 51

Game 5: Hall 67, Alma 53

Wednesday, Feb. 27

Game 2: Parkview 58, Greenbrier 52

Game 4: Pine Bluff 51, Vilonia 48

Game 7: Maumelle 64, Russellville 43

Thursday, Feb. 28

Game 6: Hot Springs 69, Nettleton 54

Game 8: West Memphis 63, El Dorado 52

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Marion 58, Parkview 50

Friday, Mar. 1

Game 10: Lake Hamilton 48, Pine Bluff 45

Game 11: Hall 73, Hot Springs 47

Game 12: West Memphis 63, Maumelle 51

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Marion 60, Lake Hamilton 46

Game 14: Hall 43, West Memphis 43

Thursday, Mar. 7
State Championship

Game 15: Marion 57, Hall 54, OT

CLASS 4A
First Round
Wednesday, Feb. 27

Game 1: Mills University Studies, Bye

Game 2: Dardanelle 41, Camden Fairview 39

Game 3: Monticello, Bye

Game 4: McClellan 78, Ozark 68

Game 5: Pottsville, Bye

Game 6: Westside 72, Star City 66

Game 7: Blytheville, Bye

Thursday, Feb. 28

Game 8: Magnolia 64, Morrilton 56

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Mills University Studies 49, Dardanelle 29

Game 10: McClellan 58, Monticello 54

Friday, Mar. 1

Game 11: Westside 62, Pottsville 60

Game 12: Magnolia 63, Blytheville 61

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Mills University Studies 66, McClellan 62

Game 14: Magnolia 66, Westside 39

Saturday, Mar. 9
State Championship

Game 15: Mills University Studies vs. Magnolia, 5:15 p.m.

CLASS 3A
First Round
Tuesday, Feb. 26

Game 1: Drew Central 73, Rivercrest 65

Game 3: Harding Academy 64, McGehee 62, OT

Game 5: Baptist Prep 83, Elkins 69

Wednesday, Feb. 27

Game 2: Booneville 84, Waldron 72

Game 4: Mayflower 76, Charleston 67

Game 7: Valley Springs 64, Fountain Lake 55

Thursday, Feb. 28

Game 6: Ashdown 66, Tuckerman 48

Game 8: Osceola 59, Central 50

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Drew Central 45, Booneville 44

Friday, Mar. 1

Game 10: Mayflower 58, Harding Academy 54

Game 11: Ashdown 68, Baptist Prep 66

Game 12: Osceola 62, Valley Springs 60

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Drew Central 70, Mayflower 59

Game 14: Ashdown 73, Osceola 60

Thursday, Mar. 7
State Championship

Game 15: Ashdown 69, Drew Central 40

CLASS 2A
First Round
Tuesday, Feb. 26

Game 1: Marked Tree 57, Eureka Springs 44

Game 3: Clarendon 68, Flippin 30

Game 5: Quitman 77, Junction City 68

Wednesday, Feb. 27

Game 2: Lafayette County 77, Pangburn 55

Game 4: White County Central 68, Hampton 57

Game 7: England 57, Parkers Chapel 36

Thursday, Feb. 28

Game 6: East Poinsett County 59, Yellville-Summit 50

Game 8: Earle 66, Mountainsburg 47

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Lafayette County 81, Marked Tree 76

Friday, Mar. 1

Game 10: Clarendon 56, White County Central 36

Game 11: East Poinsett County 68, Quitman 46

Game 12: England 70, Earle 63

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Clarendon 89, Lafayette County 67

Game 14: England 66, East Poinsett County 47

Saturday, Mar. 9
State Championship

Game 15: Clarendon vs. England, 1:45 p.m.

CLASS 1A
First Round
Tuesday, Feb. 26

Game 1: Izard County 87, Jasper 36

Game 3: County Line 66, Western Grove 39

Game 5: Nevada 72, Timbo 68

Wedesday, Feb. 27

Game 2: Dermott 65, Bradford 52

Game 4: Concord 59, Bradley 50

Game 7: Mt. Vernon-Enola 61, Kirby 59

Thursday, Feb. 28

Game 6: Deer 72, Calico Rock 66

Game 8: Hillcrest 62, The New School 53

Quarterfinals
Thursday, Feb. 28

Game 9: Izard County 92, Dermott 71

Friday, Mar. 1

Game 10: County Line 63, Concord 53

Game 11: Nevada 89, Deer 48

Game 12: Hillcrest 62, Mt. Vernon-Enola 47

Semifinals
Saturday, Mar. 2

Game 13: Izard County 75, County Line 46

Game 14: Nevada 56, Hillcrest 38

Friday, Mar. 8
State Championship

Game 31: Izard County vs. Nevada, 7:45 p.m.