AP NEWS
Related topics

BC-MN-BKH--Prep Scores, MN

March 1, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Aitkin 74, Two Harbors 57

Alexandria 67, Big Lake 62

Austin 69, Owatonna 43

Bemidji 53, Detroit Lakes 46

Bigfork 75, Mesabi East 64

Buffalo 76, North Branch 50

Chesterton Academy 61, Groves Academy 50

Fond du Lac Ojibwe 96, Northland 75

Fridley 65, Brooklyn Center 55

Greenway 67, Eveleth-Gilbert 27

Hibbing 85, Hermantown 78

Hill City 68, South Ridge 67

Jackson County Central 89, Blue Earth Area 70

Jordan 89, Sibley East 49

Lakeview Christian Academy 80, McGregor 47

Mankato East 72, Northfield 70

Minneapolis North 84, Minneapolis Washburn 41

Minneapolis South 61, St. Paul Como Park 60

Minnehaha Academy 90, Maranatha Christian 65

Moorhead 77, Brainerd 68

Mountain Lake Area 69, St. James Area 54

Nova Classical Academy 57, Hope Academy 52

Ortonville 54, Ashby 47

Park Rapids 55, Bagley 52

Pequot Lakes 81, Staples-Motley 43

Springfield 104, Windom 42

St. Cloud Apollo 53, Sauk Rapids-Rice 50

St. Cloud Cathedral 66, Becker 64

St. Michael-Albertville 85, St. Francis 51

St. Paul Harding 60, Minneapolis Southwest 59

St. Peter 75, Tri-City United 41

Twin Cities Academy 64, Eagle Ridge Academy Charter 52

Waseca 85, Worthington 55

2A Section 1(equals)

First Round(equals)

Caledonia 80, Triton 37

Dover-Eyota 78, Plainview-Elgin-Millville 57

La Crescent 71, Chatfield 63

Lake City 65, Winona Cotter 31

Rochester Lourdes 79, Lewiston-Altura 52

St. Charles 68, Pine Island 59

Stewartville 67, Byron 47

Zumbrota-Mazeppa 70, Cannon Falls 58

1A Section 1(equals)

Second Round(equals)

Blooming Prairie 69, Goodhue 53

Grand Meadow 70, LeRoy-Ostrander 58

Hayfield 73, Lyle/Austin Pacelli 55

Houston 55, Bethlehem Academy 54

Kingsland 55, Schaeffer Academy 48

Randolph 71, Lanesboro 58

Rushford-Peterson 66, Southland 52

Spring Grove 45, Wabasha-Kellogg 24

1A Section 2(equals)

First Round(equals)

Loyola Catholic 57, Madelia 49

Sleepy Eye 66, Cleveland 55

Sleepy Eye St. Mary’s 64, Buffalo Lake-Hector-Stewart 45

St. Clair 58, Alden-Conger 50

1A Section 3(equals)

First Round(equals)

Adrian 71, Heron Lake-Okabena 53

Ellsworth 68, Fulda 52

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 69, Wabasso 53

Lakeview 61, Canby 55

MACCRAY 54, Yellow Medicine East 53

Red Rock Central 51, Edgerton 30

1A Section 5(equals)

Second Round(equals)

Belgrade-Brooten-Elrosa 87, Hinckley-Finlayson 25

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

3A Section 4(equals)

Quarterfinal(equals)

DeLaSalle 81, Mahtomedi 51

Hill-Murray 66, Columbia Heights 20

St. Paul Como Park 78, St. Anthony 54

Totino-Grace 71, Fridley 53

2A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Lake City 65, Winona Cotter 31

2A Section 3(equals)

Quarterfinal(equals)

Eden Valley-Watkins 63, Morris Area/Chokio-Alberta 53

Litchfield 41, New London-Spicer 38

Pipestone 65, Martin County West 33

Redwood Valley 65, Jackson County Central 55

2A Section 4(equals)

Second Round(equals)

New Life Academy 70, Minneapolis Roosevelt 52

St. Agnes 50, St. Paul Johnson 35

St. Croix Prep 53, Trinity 13

St. Paul Academy 49, Twin Cities Academy 43

2A Section 5(equals)

First Round(equals)

Annandale 64, Brooklyn Center 25

Maranatha Christian 69, Maple Lake 32

Providence Academy 68, PACT Charter 16

Rockford 71, Minneapolis Henry 19

Southwest Christian (Chaska) 49, Blake 47

Watertown-Mayer 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 31

2A Section 6(equals)

First Round(equals)

Albany 61, Melrose 58

Foley 56, Pierz 48

Holdingford 54, Kimball 50

Pine City 66, Spectrum 50

Royalton 68, Milaca 48

Sauk Centre 78, North Lakes Academy 14

St. Cloud Cathedral 59, Mora 28

2A Section 7(equals)

First Round(equals)

Aitkin 49, Moose Lake/Willow River 23

Crosby-Ironton 64, Pillager 41

Duluth Marshall 89, International Falls 58

Esko 68, Duluth Denfeld 38

Mesabi East 66, Two Harbors 34

Pequot Lakes 77, Barnum 33

Proctor 57, Greenway 18

Virginia 45, Eveleth-Gilbert 35

2A Section 8(equals)

First Round(equals)

Barnesville 46, Staples-Motley 35

Breckenridge 72, Frazee 55

Crookston 64, Dilworth-Glyndon-Felton 47

East Grand Forks 79, Warroad 17

Hawley 55, Thief River Falls 45

Park Rapids 72, Long Prairie-Grey Eagle 50

Perham 52, Wadena-Deer Creek 32

Roseau 93, Bagley 20

1A Section 4(equals)

Second Round(equals)

Hope Academy 64, Liberty Classical 34

Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 69, Avail Academy 26

Mayer-Lutheran 84, Community of Peace 26

West Lutheran 33, Christian Life 29

1A Section 5(equals)

Second Round(equals)

Belgrade-Brooten-Elrosa 87, Hinckley-Finlayson 25

East Central 48, Braham 46

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Upsala 42, OT

Menahga 71, Nevis 23

Pine River-Backus 74, Browerville/Eagle Valley 34

Sebeka 47, Verndale 42

Swanville 62, Ogilvie 27

Walker-Hackensack-Akeley 67, McGregor 26

1A Section 6(equals)

Second Round(equals)

Ada-Borup 71, New York Mills 31

Clinton-Graceville-Beardsley 67, Brandon-Evansville 36

Henning 74, Lake Park-Audubon 54

Park Christian 55, Mahnomen/Waubun 36

Parkers Prairie 65, Ortonville 38

Pelican Rapids 87, Rothsay 49

Underwood 45, Wheaton/Herman-Norcross 31

West Central 86, Hancock 53

1A Section 8(equals)

Second Round(equals)

Badger-Greenbush-Middle River 58, Red Lake Falls 46

Cass Lake-Bena 60, Win-E-Mac 42

Fosston 63, Clearbrook-Gonvick 44

Kelliher/Northome 72, Lake of the Woods 63

Kittson County Central 72, Sacred Heart 65, OT

Northern Freeze 33, Warren-Alvarado-Oslo 32

Red Lake 78, Blackduck 62

Stephen-Argyle 73, Red Lake County 28

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/