AP NEWS

Texas high school football playoff scores, pairings

December 15, 2017

CLASS 6A DIVISION I

State Semifinals

Allen (14-0) vs. Round Rock Cedar Ridge (13-1), 2 p.m. Saturday, Waco’s McLane Stadium

Katy (11-0) vs. Lake Travis (12-2), 3 p.m. Saturday, San Antonio’s Alamo Stadium

State Championship

Semifinal winners, 3 p.m. Dec. 23, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 6A DIVISION II

State Semifinals

Waco Midway (14-0) vs. Longview (13-1), 6 p.m. Saturday, Allen’s Eagle Stadium

Cypress Fairbanks (13-0) vs. Austin Westlake (14-0), 3 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium

State Championship

Semifinal winners, 7 p.m. Dec. 23, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 5A DIVISION I

State Semifinals

Denton Ryan (14-0) vs. Dallas Highland Park (13-1), 9 p.m. Friday, Arlington’s AT&T Stadium

Manvel (13-0) vs. Angleton (13-0), 7:30 p.m. Friday, Houston’s NRG Stadium

State Championship

Semifinal winners, 7 p.m. Dec. 22, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 5A DIVISION II

State Semifinals

Aledo (14-0) vs. Mansfield Legacy (12-2), 2 p.m. Saturday, Bedford’s Pennington Field

College Station (12-2) vs. Austin McCallum (14-0), 7 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium

State Championship

Semifinal winners, 11 a.m. Dec. 23, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 4A DIVISION I

State Semifinals

Stephenville (12-2) vs. Kennedale (13-1), 5 p.m. Friday, Arlington’s AT&T Stadium

Carthage (14-0) vs. Waco La Vega (14-0), 7 p.m. Friday, Frisco’s Ford Center

State Championship

Semifinal winners, 11 a.m. Dec. 22, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 4A DIVISION II

State Semifinals

Texarkana Pleasant Grove 45, Graham 14

West Orange-Stark (12-0) vs. Wimberley (13-1), 7:30 p.m. Friday, Katy’s Legacy Stadium

State Championship

Texarkana Pleasant Grove (15-0) vs. West Orange-Stark-Wimberley winner, 3 p.m. Dec. 22, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 3A DIVISION I

State Semifinals

Brock 49, Kemp 21

Rockdale (11-3) vs. Yoakum (13-1), 7 p.m. Friday, Cypress’ FCU Stadium

State Semifinals

Brock (13-2) vs. Rockdale-Yoakum winner, 3 p.m. Dec. 21, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 3A DIVISION II

State Semifinals

Canadian (14-0) vs. Gunter (14-0), 7 p.m. Friday, Vernon

Newton (13-0) vs. Boling (9-3), 7:30 p.m. Friday, Porter’s Texan Drive Stadium

State Championship

Semifinal winners, 7 p.m. Dec. 21, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 2A DIVISION I

State Semifinals

Mart 33, Stratford 13

Refugio 63, San Augustine 21

State Championship

Mart (14-1) vs. Refugio (13-1), 7 p.m. Wednesday, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 2A DIVISION II

State Semifinals

Muenster 31, Wellington 28

Tenaha 60, Burton 22

State Championship

Muenster (15-0) vs. Tenaha (15-0), 11 a.m. Dec. 21, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

State Championship

Borden County (14-0) vs. Jonesboro (13-1), 11 a.m. Wednesday, Arlington’s AT&T Stadium

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

State Championship

Balmorhea (13-0) vs. Strawn (14-0), 2 p.m. Wednesday, Arlington’s AT&T Stadium

AP RADIO
Update hourly