AP NEWS
Related topics

BC-IL-BKH--Prep Scores, IL

February 20, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Addison Trail 66, Proviso West 48

Algonquin (Jacobs) 60, Cary-Grove 57

Barrington 72, Elk Grove 39

Belvidere North 57, Genoa (Genoa-Kingston) 43

Chicago (Lane) 58, Von Steuben 42

Chicago Sullivan 64, Chicago (Intrinsic Charter) 58

Clemente 68, Chicago (Solorio Academy) 63

Collinsville, Texas 58, Belleville West 56

Crystal Lake Central 50, Dundee-Crown 45

Danville 71, Peoria (H.S.) 60

DePaul College Prep 63, De La Salle 44

Deerfield 49, New Trier 40

Dixon 47, Sandwich 24

Effingham 57, Breese Mater Dei 35

Evergreen Park 76, Tinley Park 36

Grant 50, Grayslake Central 41

Hillcrest 76, Romeoville 46

Huntley 51, Hampshire 46

Jacksonville Routt 58, Greenfield-Northwestern 45

Kewanee 55, Galesburg 51

Lincoln Way Central 47, Thornridge 44

Lindblom 71, Lake View 45

Mattoon 69, Olney (Richland County) 37

Niles West 47, Highland Park 32

Quincy 40, East Moline United 39

Richwoods 74, East Peoria 72, 3OT

Riverside-Brookfield 82, Ridgewood 54

Shepard 60, Manteno 46

South County 49, Pawnee 33

Stagg 39, Lockport 38

Thornwood 84, Bradley-Bourbonnais 41

Waukegan 81, Libertyville 52

York 62, Downers South 47

1A Altamont Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Odin 68, Patoka 51

Regional Semifinal(equals)

Nokomis 53, Arcola 33

1A Chicago (Collins Academy) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Richards 92, Horizon Science Academy Southwest Chicago 31

Regional Semifinal(equals)

Fenger 61, Morgan Park Academy 31

Providence-St. Mel 102, Skokie (Ida Crown) 36

1A Colfax (Ridgeview) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Decatur Lutheran (LSA) 65, Urbana University 51

LeRoy 87, Decatur Christian 40

St. Anne 67, Calvary Christian Academy 20

Regional Semifinal(equals)

Grant Park 59, Cullom Tri-Point 57

1A East Dubuque Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Dakota 69, Kirkland Hiawatha 32

Regional Semifinal(equals)

Polo 64, Durand 31

1A Junction (Gallatin County) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Cairo 100, Shawnee 62

Mounds Meridian 78, Carrier Mills 46

Thompsonville 76, Grayville 23

Regional Semifinal(equals)

Sesser-Valier 46, Christopher 44

1A Lewistown Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Illini Central 73, Astoria/VIT Co-op 37

Lewistown 40, West Prairie 37

Regional Semifinal(equals)

Camp Point Central 48, Mendon Unity 40

Illini Bluffs 71, Delavan 60

1A Okawville Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Calhoun 81, McGivney Catholic High School 32

Metro-East Lutheran 64, Mount Olive 42

New Berlin 55, Jacksonville ISD 35

Okawville 69, Lebanon 23

Regional Semifinal(equals)

Jacksonville Routt 58, Greenfield 45

1A Serena Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Mooseheart def. Lombard (CPSA), forfeit

Princeville 64, Lowpoint-Washburn 32

2A Aurora (A. Christian) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Chicago (Christ the King) 97, Chicago (ASPIRA B&F) 22

Francis Parker 87, Chicago (Disney II) 43

Regional Semifinal(equals)

Elmhurst Timothy Christian 56, Walther Christian Academy 45

Orr 91, Raby 63

2A DuQuoin (H.S.) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Alton Marquette 73, Staunton 36

Chester 61, Trico 47

Nashville 52, Carlyle 21

Pinckneyville 63, Johnston City 49

2A Peotone Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

El Paso-Gridley 67, Momence 44

Fieldcrest 64, Clifton Central 33

Westmont 57, Peotone 40

2A Port Byron (Riverdale) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Byron 78, Oregon 39

Hall 62, Putnam County 33

Orion 60, Riverdale 52

Sterling Newman 66, Aledo (Mercer County) 48

2A Riverton Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Williamsville 65, Athens 58

2A Tolono (Unity) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Gibson City-Melvin-Sibley 63, Champaign St. Thomas More 43

Paxton-Buckley-Loda 64, Catlin (Salt Fork) 32

Tuscola 58, St. Joseph-Ogden 55

2A Vandalia Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Fairfield 74, Harrisburg 36

Mt. Carmel 73, Flora 54

Pana 70, Casey-Westfield 67

Teutopolis 69, Robinson 41

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Lisle (Benet Academy) 72, Whitney Young 63

3A Chillicothe (Ill. Valley Cenrtal) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Richwoods 68, Bloomington Central Catholic 35

3A Chillicothe (Illinois Valley Central) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Morton 71, Canton 59

3A Rochelle Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Rock Falls 50, Sandwich 28

3A Salem Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Breese Mater Dei 55, Carterville 46

Effingham 57, Olney (Richland County) 35

4A Belvidere (North) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Rockford Boylan 60, South Elgin 54

4A Darien (Hinsdale South) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Lisle (Benet Academy) 72, Whitney Young 63

Montini 54, St. Ignatius 39

4A Libertyville Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Lake Forest 66, Libertyville 53

4A Normal (Community West) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Edwardsville 48, O’Fallon 46

4A Plainfield (North) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Joliet Central 39, Yorkville 23

Oswego 44, Bolingbrook 40

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/