AP NEWS

Basketball: Wednesday’s high school results

January 3, 2019

Girls basketball

Wednesday’s Results

District 27-6A

Johnson 59, LEE 44

Johnson: S. McDermed 15, X. Mendoza 10, T. Gonzalez 10, J. Taylor 8, A. Brown 5, B. Davis 3, D. Cantwell 2, A. Proctor 2, K. Norman 2, L. Blake 2.

LEE: M. Prevost 16, A. George 11, Z. Ortiz 8, T. Howard 5, R. Moore 3, P. Lopez 1.

Halftime: Johnson 16, LEE 16

Churchill 58, Reagan 46

Churchill: M. Jett 21, R. Sandercock 15, G. Dollarhide 10, A. Owens 8, B. Billie 2, J. Hernandez 2.

Reagan: H. Amitrano 11, C. Iwuala 9, A. Williams 8, M. Hocker 5, A. Martinez 4, R. Allen 3, B. Bormet 3, M. Callison 2, J. Martinez 1.

Halftime: Churchill 35, Reagan 23

MacArthur 62, South San 59

MacArthur: L. Pinedo 19, S. Schexnayder 12, A. Quan 11, A. Defoe 10, S. Blakely 4, H. Herlich 2, A. Isaac 2, S. Espinoza-Carson 2.

South San: D. Hillary 24, K. Rivera 18, T. Tobias 8, M. Garzes 5, C. Castillo 4.

Halftime: MacArthur 39, South San 29

Madison 60, Roosevelt 26

Roosevelt: M. Taylor 8, N. Washington 6, J. Pavon 4, A. Jones 4, S. Aguilar 1, A. Moore 1.

Madison: J. Herrera 13, D. Del Toro 11, S. Babin 9, I. Harris 6, N. Pryor 5, G. Mendoza 4, M. Williams 3, J. Gonzalez 3, A. Marin 2, D. Esquibel 2, D. Agrela 2.

Halftime: Madison 27, Roosevelt 4

District 26-5A

Seguin 58, Memorial 53

Seguin: J. Behal 17, M. Tausch 13, C. Dietz 10, K. Ranft 9, J. Sanchez 8, T. Bode 1.

Kerrville Tivy 61, Boerne Champion 35

Boerne Champion: C. Moon 18, M. Herrera 4, F. Gatlin 3, P. Hammond 3, H. Barraza 3, H. Stadler 2, K. Drawdy 2.

Halftime: Kerrville Tivy 38, Boerne Champion 18

Harlandale 52, Kennedy 42

Harlandale: M. Frausto 21, S. Rodriguez 8, J. Escalante 7, R. Torres 5, S. Hernandez 5, Y. Carrizales 4, J. Rodriguez 2.

Kennedy: S. Hernandez 12, L. Teamer 8, D. Vallerie 8, V. Gomez 6, G. Godoy 6, F. Martinez 2.

Halftime: Harlandale 25, Kennedy 19

Veterans Memorial 58, Wagner 36

Veterans Memorial: S. Jones 18, B. Perez 15, A. Aguirre 8, M. Rokas 8, V. Castro 7, D. Edwards 2.

Wagner: J. Weaver 13, T. Gardner 10, L. Tovar 8, K. Dorsey 3, N. Brown 2.

Halftime: Veterans Memorial 30, Wagner 25

District 27-5A

Edison 57, Lanier 51

Edison: A. Munoz 21, M. Zavala 19, T. Munoz 5, E. Garcia-Smith 3, J. Hernandez 3, E. Cruz 2, J. Balderas 2, S. Puente 2.

Lanier: M. Martinez 17, J. Mayberry 11, A. Chamberlain 7, M. Hernandez 4, K. Hernandez 3, R. Perez 2.

Halftime: Lanier 27, Edison 20

Sam Houston 73, Fox Tech 3

Sam Houston: J. Wilson 15, K. Brown 14, K. Derry 10, D. Hall 9, T. Chandler 7, R. Smith 6, J. Spencer 6, L. Wallace 2, L. Miles 2, C. Hansen 2.

Fox Tech: M. Lopez 3.

Halftime: Sam Houston 43, Fox Tech 0

Highlands 72, Jefferson 31

Highlands: A. Smothers 15, J. Miller 14, L. Mendoza 12, A. Flores 11, A. Ytuarte 8, B. Davila 4, H. McElroy 4, A. Reyes 4.

Jefferson: L. McGrew 10, E. Rocha 7, S. Delafalado 5, A. Calvo 5, K. Martinez 3, D. Ortiz 1.

Halftime: Highlands 38, Jefferson 15

Brackenridge 60, Alamo Heights 36

District 28-5A

Medina Valley 51, Eagle Pass Winn 35

Eagle Pass Winn: A. Salazar 9, A. Cruz 7, S. Guerra 7, D. Sukue 5, A. Aldape 5, S. De Leon 2, A. Herrera 1.

Medina Valley: P. Kinnett 14, A. Guinther 11, M. Chaffin 8, K. Persyn 8, I. Morales 4, M. Decock 2, C. Ortega 2, K. Burris 2.

Halftime: Medina Valley 32, Eagle Pass Winn 17

Harlan 62, Southwest Legacy 47

Harlan: V. Villa 12, N. Nash 11, H. Gallegos 10, J. Morris 10, I. Jarrett 7, P. Puente 4, J. Henry 4, J. Wise 2, A. Valdez 2.

Southwest Legacy: A. Renteria 19, L. Rodriguez 12, A. Corpus 11, B. Serrano 3, Y. Jaime 2.

Halftime: Harlan 36, Southwest Legacy 17

Somerset 77, Uvalde 34

Somerset: J. Bachle 18, K. Dominguez 18, A. Terrazas 10, M. Godina 9, K. Galindo 7, B. Denton 5, K. Marcx 5, R. Rollins 4, J. McGuffin 1.

Uvalde: S. Luna 10, R. Watson 7, A. Carroll 5, G. Martinez 5, S. Dockal 3, N. Santos 3, J. Lewallen 1.

Halftime: Somerset 40, Uvalde 18

Southside 53, Floresville 41

Non-district

Skidmore-Tynan 32, Pleasanton 29

Pleasanton: B. Bauer 10, M. Garza 8, H. Brymer 5, K. Miller 4, M. San Miguel 2.

Halftime: Pleasanton 19, Skidmore-Tynan 13

Canyon Lake 48, Johnson City 35

Canyon Lake: M. Carrizales 13, C. Tschoepe 12, L. Moses 6, E. Geist 6, J. Melendez 4, C. Kullberg 4, S. Barber 3.

Halftime: Johnson City 21, Canyon Lake 20

YWLA 43, Brooks Academy 10

Brooks Academy: J. Flores 10.

YWLA: Z. Hinojosa 21, T. Revilla 5, E. De Leon 5, D. Perez 4, L. Sanchez 3, T. Curtis 2, A. Sanchez 2, J. Medel 1.

Halftime: YWLA 22, Brooks Academy 7

Monday’s Results

Non-district

Fredericksburg 58, Navarro 47

Navarro: M. McCaig 17, A. Longoria 11, E. Hinkelmann 8, B. Castellano 5, H. Ortiz 2, M. Hawes 2, R. Bradley 2.

Fredericksburg: B. Batch 15, M. Torres 13, B. Bowers 6, C. Vollmar 6, G. Rose 4, A. Spurgin 4, A. Araiza 4, G. Zenner 2, A. Burlison 2.

Halftime: Fredericksburg 27, Navarro 15

Mason 57, Boerne 41

Mason: R. Magnus 16, P. Anastas 12, M. Cano 12, J. Armstrong 8, C. Hanscheck 4, T. Guice 3, A. Guice 1, H. Fisher 1.

Boerne: M. Ferris 8, J. Davila 6, Everhardus 6, Ebner 5, M. Howell 3, C. Wylie 3, G. Walker 2, T. Riebel 2, S. Dudney 2, Lemm 2.

Halftime: Mason 30, Boerne 19

Boys basketball

Wednesday’s Results

District 27-6A

Johnson 71, LEE 32

Johnson: Z. Keller 21, K. Dow 13, J. Wrenn 8, B. Ellingsworth 6, E. Armstrong 6, K. Dow 5, N. Oakley 4, S. Hayden 2, J. Teplitz 2, B. Sowell 2, N. Martin 2.

LEE: J. Tavitas 12, E. Knowles 6, D. Mabry 5, J. Ellis 5, C. Lopez 4.

Halftime: Johnson 45, LEE 21

Reagan 51, Churchill 48

Churchill: X. Martinez 15, J. Robinson 10, P. Miranda-Fred 8, R. Roper 5, I. Riley 4, J. Boggess 3, B. Dembickie 2, K. Hastings 1.

Reagan: W. Carsten 17, D. Watlington 14, A. Wollenzier 6, R. Griffith 4, G. Walker 4, Z. Lee 4, J. Mire 2.

Halftime: Churchill 28, Reagan 25

Roosevelt 68, Madison 60

Roosevelt: S. Moore 25, I. Nash 19, D. Adkins 11, R. Owens 4, C. Jackson 4, B. Navarro-Roberts 3, J. Hodge 2.

Madison: A. Zavala 18, K. Johnson 11, J. Leal 8, C. Vasquez 6, A. Perkins 6, J. Ellis 5, D. Heard 3, A. Harding 3.

Halftime: Roosevelt 32, Madison 18

South San 36, MacArthur 35

Halftime: MacArthur 18, South San 17

District 26-5A

Harlandale 53, Kennedy 51

Kennedy: C. Gonzales 16, C. Lopez 10, A. Sanchez 8, L. Rodriguez 6, G. San Miguel 5, T. Santollo 4, J. Garcia 2.

Harlandale: S. Ruiz 19, C. Benavidez 13, C. Garcia 7, C. Lara 6, N. Espinosa 5, S. Benitez 2.

Halftime: Harlandale 33, Kennedy 23

Boerne Champion 52, Kerrville Tivy 46

Kerrville Tivy: J. Vela 14, A. Viera 10, J. Love 6, B. McCoy 4, C. Gorham 4, J. Young 3, J. Hayes 3, W. Johnston 2.

Boerne Champion: N. Ghavidel 21, M. Renfro 8, S. Moreno 8, H. Darling 6, B. Gault 3, G. Gross 2, R. Higgins 2, P. Delay 2.

Halftime: Boerne Champion 26, Kerrville Tivy 14

Wagner 62, Veterans Memorial 42

Wagner: J. Jackson 28, J. Phillips 20, I. Kennedy 6, K. Thornton 6, D. Hendrix 2.

Veterans Memorial: A. Frederick 16, A. Cantu 8, K. Smith 7, J. Bonds 7, I. Daniel 2, E. Green 2.

Halftime: Wagner 33, Veterans Memorial 16

Seguin 57, Memorial 41

Memorial: P. Lopez 19, J. Pimentel 5, D. Cardenas 5, J. Perez 4, A. Sanchez 3, K. Alvarado 3, C. Cardenas 2.

Seguin: T. Silas 12, E. Head 10, V. Schlogel 10, G. Twitero 9, J. Vela 7, M. Doege 4, R. Acuna 3, J. Zuniga 2.

Halftime: Seguin 28, Memorial 21

District 27-5A

Edison 59, Lanier 50

Lanier: J. Lares 17, B. Martinez 11, M. Munoz 9, A. Rodriguez 7, F. Maciel 2, M. Mendiola 2, J. Hernandez 2.

Edison: I. Pena 18, R. Elliott 15, A. Garcia 15, R. Rodriguez 7, J. Nunez 2, M. Guerrero 2.

Halftime: Edison 25, Lanier 13

Sam Houston 80, Fox Tech 38

Fox Tech: J. Gomez 18, T. Martinez 9, L. Edberg 3, H. Castro 2, Y. Martinez 2, A. Martinez 2, K. Salinas-McCoy 2.

Sam Houston: I. Miller 21, B. Sanchez 12, D. Reed 11, R. Citizen 8, A. Smith 8, D. Mackey 4, T. Wolford 3, T. Graham-Logan 2, W. James 2, R. Mcallister 2, J. Watkins 2.

Halftime: Sam Houston 37, Fox Tech 20

Alamo Heights 72, Brackenridge 68, OT

Alamo Heights: J. Brysacz 20, C. Dewitt 17, Q. Uribe 11, C. Arnold 11, M. McClellan 6, J. Pisano 5, W. Voss 2.

Brackenridge: D. Suarez 23, A. Thompson 15, J. Guajardo 12, A. McBee 8, Z. Mezza 6, K. Nance 4.

Halftime: Alamo Heights 31, Brackenridge 25. End of regulation: Tied at 55.

Highlands 92, Jefferson 89, 4 OTs

Jefferson: F. Alvarado 26, A. Lopez 26, M. Martinez 16, A. San Miguel 8, J. Montelongo 6, S. Martinez 5, D. Arredondo 2.

Highlands: T. Makey 27, Z. Osio 22, C. Pena 16, J. Williams 11, S. Sauceda 9, M. Padilla 4, E. Rodriguez 2, B. Curren 1.

Halftime: Jefferson 27, Highlands 22. End of regulation: Tied at 54.

District 28-5A

Harlan 75, Southwest Legacy 31

Southwest Legacy: I. Valdez 10, S. Diaz 6, O. Acevedo 6, M. Quiroz 4, L. Herrera 3, I. Torres 2.

Harlan: J. Hanspard 18, J. Barkley 16, E. Lomas 9, D. Walton 9, J. Buie 8, J. Ostaszewski 4, D. Reed 4, N. Villa 3, Z. Pitre 2, C. Gasca 2.

Halftime: Harlan 32, Southwest Legacy 23

Floresville 93, Southside 66

Somerset 60, Uvalde 56

Medina Valley 80, Eagle Pass Winn 50

Non-district

Canyon Lake 75, Center Point 23

Canyon Lake: P. Mott 17, J. Duncan 12, A. Zavala 12, B. Rowe 10, N. Rivera 7, S. Schimank 7, L. Mendez 3, C. Hunt 3, Z. Griffin 2, T. MacRoberts 2.

Halftime: Canyon Lake 41, Center Point 5

SA Christian 65, Legacy Christian 55

Legacy Christian: D. Garza 14, J. Alvarado 10, M. Fuentes 9, D. Vincent 6, J. Obasi 6, J. Gonzalez 5, L. Alaniz 3, Z. Elizondo 2.

SA Christian: J. Nicoll 27, P. DeLeon 13, C. Durham 9, E. Joergenson 6, Galloway 6, B. Richard 4.

Halftime: Legacy Christian 33, SA Christian 30

Southwest 54, Central Catholic 51

Southwest: J. Castaneda 15, J. Hernandez 15, V. Fraga 13, A. Ybarra 6, A. Mitchell 3, J. Diaz 2.

Central Catholic: C. Caldwell 14, N. Burch 14, S. Gallardo 11, C. Thompson 4, A. Rodriguez 4, J. Sanchez 2, J. Ybarra 2.

Halftime: Central Catholic 24, Southwest 21

AP RADIO
Update hourly