AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

January 18, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Aberdeen Roncalli 59, Groton Area 43

Akron-Westfield, Iowa 59, Elk Point-Jefferson 56

Andes Central/Dakota Christian 70, Avon 47

Baltic 70, Freeman Academy/Marion 61

Beresford 66, Canton 41

Bon Homme 56, Parkston 40

Bridgewater-Emery 80, Howard 55

Chamberlain 79, Miller 75, OT

Corsica/Stickney 72, Ethan 64

Dell Rapids 68, Madison 65

Deuel 81, Britton-Hecla 66

Faulkton 39, Ipswich 29

Freeman 58, Menno 54

Hanson 54, Canistota 52

Irene-Wakonda 70, Alcester-Hudson 33

Kimball/White Lake 80, Gregory 73, OT

Lennox 66, Platte-Geddes 39

Lower Brule 64, Crow Creek 61

Marty Indian 66, Scotland 43

Milbank 68, Hamlin 53

Mitchell Christian 65, Tripp-Delmont/Armour 61

Oelrichs 50, New Underwood 48

Pierre 55, Sturgis Brown 53

Pine Ridge 68, Winner 54

Rapid City Christian 60, Bennett County 23

281 Conference Tournament=

Seventh Place=

Sunshine Bible Academy 53, Wessington Springs 46

Fifth Place=

Iroquois 52, Hitchcock-Tulare 25

Third Place=

Highmore-Harrold 46, Wolsey-Wessington 45

Championship=

James Valley Christian 55, Sanborn Central/Woonsocket 49

GIRLS PREP BASKETBALL=

Akron-Westfield, Iowa 47, Elk Point-Jefferson 34

Andes Central/Dakota Christian 54, Avon 51

Baltic 51, Freeman Academy/Marion 38

Belle Fourche 55, Douglas 36

Beresford 55, Canton 21

Brookings 55, Sioux Falls Washington 50

Cheyenne-Eagle Butte 76, Standing Rock, N.D. 29

Clark/Willow Lake 54, Webster 37

Dakota Valley 57, Tri-Valley 53

DeSmet 52, Castlewood 40

Deuel 47, Britton-Hecla 20

Edmunds Central 41, Potter County 37

Faulkton 60, Ipswich 46

Hamlin 48, Milbank 20

Harrisburg 48, Aberdeen Central 33

Hill City 46, Lead-Deadwood 42

Irene-Wakonda 63, Alcester-Hudson 34

McLaughlin 63, Mobridge-Pollock 48

Miller 44, Chamberlain 39

Mt. Vernon/Plankinton 46, Kimball/White Lake 27

Newell 36, Custer 23

Parkston 47, Bon Homme 35

Platte-Geddes 48, Gayville-Volin 30

Scotland 48, Marty Indian 31

Sioux Falls Lincoln 51, Brandon Valley 43

Sully Buttes 60, Stanley County 18

Tripp-Delmont/Armour 42, Mitchell Christian 28

Wall 57, Philip 49

Warner 62, Wilmot 25

White River 81, Gregory 48

Winner 57, Pine Ridge 56

281 Conference Tournament=

Seventh Place=

Sunshine Bible Academy 44, Iroquois 35

Fifth Place=

Wessington Springs 45, James Valley Christian 31

Third Place=

Wolsey-Wessington 37, Highmore-Harrold 36

DVC Tournament=

Consolation Semifinal=

Dell Rapids St. Mary 43, Elkton-Lake Benton 28

Semifinal=

Deubrook 56, Arlington 28

Estelline/Hendricks 38, Colman-Egan 25

Little Moreau Tournament=

First Round=

Dupree 78, Tiospaye Topa 43

Faith 68, Bison 22

McIntosh 49, Lemmon 47

Timber Lake 58, Harding County 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly