AP NEWS

WIAA state girls golf: Tee times set for Monday’s opening round at University Ridge

October 9, 2018

Tee times have been posted by the WIAA for Monday’s first round of the state girls golf tournament, which will run through Tuesday at University Ridge Golf Course.

State tournament players are spending Sunday at the course, playing practice rounds and familiarizing themselves with the 18-hole, 5,752-yard, par-72 course.

Monday’s starting times and holes:

GIRLS GOLF

WIAA STATE TOURNAMENT

At University Ridge Golf Course, Madison

Monday’s tee times

DIVISION 1

Hole No. 10

8 a.m.: Maddy Getschow, Cedarburg; C.J. Romero, Brookfield Central; Kiya Bronston, Onalaska; Hannah Kihl, Kaukauna.

8:10 a.m.: Morgan Benskin, Cedarburg; Kyley Wipper, Brookfield Central; Malia McGarry, Onalaska; Ally Isselmann, Kaukauna.

8:20 a.m.: Annika Jahr, Cedarburg; Sami Krutz, Brookfield Central; Allison Balduzzi, Onalaska; Emily Anderson, Kaukauna.

8:30 a.m.: Maddie Wilke, Cedarburg; Sarah Balding, Brookfield Central; Amber, Nguyen; Onalaska Lily Sheppard, Kaukauna.

8:40 a.m.: Elise Hoven, Cedarburg; Bonnie Jin, Brookfield Central; Alyssa Achenreiner, Onalaska; Emma Moore, Kaukauna.

8:50 a.m.: Kimmy Chappell, Lake Geneva Badger; Elena Maier, Waunakee; Kierra Schmitz, Hartland Arrowhead; Madeline Fiebig, Wales Kettle Moraine.

9 a.m.: Kayla Kerns, Lake Geneva Badger; Sydney Grimm, Waunakee; Caroline Kroeninger, Hartland Arrowhead; Elizabeth Mantey, Wales Kettle Moraine.

9:10 a.m.: Kristine Walczynski, Lake Geneva Badger; Brooke Ehle, Waunakee; Ellie Kaiser, Hartland Arrowhead; Jenna Anderson, Wales Kettle Moraine.

9:20 a.m.: Annie Murphy, Lake Geneva Badger; Aly Kinzel, Waunakee; Lauren Peterson, Hartland Arrowhead; Julia Schilling, Wales Kettle Moraine.

9:30 a.m.: Holly Murphy, Lake Geneva Badger; Sam Soulier, Waunakee; Emily Lauterbach, Hartland Arrowhead; Madeline Koenig, Wales Kettle Moraine.

9:40 a.m.: Sydney Nolan, New Richmond; Abbey Beranek, Bay Port; Callie Hakala, Milton; Danielle Callahan, Middleton.

9:50 a.m.: Ashley Swiggum, New Richmond; Courtney Koeberl, Bay Port; Reagan Moisson, Milton; Ellie Frisch, Middleton.

10 a.m.: Lannie Veenendall, New Richmond; Avery Dudra, Bay Port; Grace Weiss, Milton; Glenna Sanderson, Middleton.

10:10 a.m.: Jessica Hagman, New Richmond; Madelyn Peters, Bay Port; Claudia Seeman, Milton; Makenzie Hodson, Middleton.

10:20 a.m.: Maggie Veenendall, New Richmond; Jo Baranczyk, Bay Port; Taylor Hakala, Milton; Katherine Meier, Middleton.

Hole No. 1

8 a.m.: Lauren Craig, West Bend East/West; Meredith Boos, Waukesha Catholic Memorial; Abby Nickel, Stevens Point; Olivia Reichardt,Appleton East.

8:10 a.m.: Kallie Lux, Janesville Craig; Klairissa O’Reilly-Dye, Monona Grove; Grace Suter, Oconomowoc; Mallory Swartz, Franklin.

8:20 a.m.: Sydney Brown, Eau Claire North; Ellie Schneider, De Pere; Veronica Parco, Union Grove; Carly Moon, Baraboo.

8:30 a.m.: Kendra Swanson, Beaver Dam; Rachel Kauflin, Wauwatosa East/West; Lexi Meade, Eau Claire Memorial.

8:40 a.m.: Rylie Severson, Ashwaubenon; Sophia Dooman, Janesville Parker; Caylie Kotlowski, Stoughton.

DIVISION 2

Hole No. 1

8:50 a.m.: Claire Jarman, Maple Northwestern; Zoie Pehler, Arcadia; Heather Dart, Luxemburg-Casco.

9 a.m.: McKenzie Tuura, Maple Northwestern; Naomi Lopez, Arcadia; Lydia VandenHouten, Luxemburg-Casco; Haley Myers, Somerset.

9:10 a.m.: Lita Lind, Maple Northwestern; Kendra Konkel, Arcadia Mackie Junio, Luxemburg-Casco; Maddie Perkins, Edgerton.

9:20 a.m.: Chloe Larson, Maple Northwestern; Hallie Tulip, Arcadia; Jenna Jorgensen, Luxemburg-Casco; Elizabeth Santos, Appleton Fox Valley Lutheran.

9:30 a.m.: Kiernan Smith, Maple Northwestern; Rylee Haines, Arcadia; Katie Glander, Luxemburg-Casco; Kennedy Patrick, Clayton.

9:40 a.m.: Mary Smith, Hayward; Alaka Leske, Madison Edgewood; Tillie Carew, Appleton Xavier; Makenzie Suhr, Edgerton.

9:50 a.m.: Alysa Stinson, Hayward; Grace Jaeger, Madison Edgewood; Kate Bernecker, Appleton Xavier; Katie Gerschke, Milwaukee St. Thomas More.

10 a.m.: Abi Robbins, Hayward; Anaka Leske, Madison Edgewood; Catherine Sajbel, Appleton Xavier; Abby DeMoe, Colfax.

10:10 a.m.: Ally King, Hayward; Caitlyn Hegenbarth, Madison Edgewood; Lauren Haen, Appleton Xavier; Anne Balduzzi, La Crosse Aquinas.

10:20 a.m.: Emily Neff, Hayward; Grace Welch, Madison Edgewood; Clair Phakamad, Appleton Xavier; Maya Heckmann, Lakeside Lutheran.

AP RADIO
Update hourly