AP NEWS

Friday’s Scores

January 19, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Humboldt 65, Heritage Christian 58

Maize South 63, Garden City 44

Maur Hill - Mount Academy 50, Jefferson West 42

Northern Valley 66, Wheatland-Grinnell 34

Oskaloosa 62, Atchison County 32

Oswego 48, Uniontown 44

Perry-Lecompton 61, Cornerstone Family 51

Pleasant Ridge 41, Jefferson North 32

Salina Central 59, Wichita South 31

Silver Lake 62, McLouth 59, OT

Valley Falls 67, Rossville 43

Weskan 76, Golden Plains 42

Wichita Sunrise 50, Memphis East, Tenn. 34

Adolph Rupp Tournament=

Semifinal=

Cheney 66, Halstead 49

Army national Guard Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Frontenac 63, Wichita Independent 39

Pacific, Mo. 59, Riverton 31

Baldwin Invitational Tournament=

Fifth Place=

Wellsville 64, Louisburg 53

First Place=

KC Harmon 51, Augusta 50

Seventh Place=

KC Bishop Ward 50, Baldwin 46

Third Place=

Bishop Seabury Academy 64, Anderson County 52

Basehor-Linwood Tournament=

First Place=

Washburn Rural 61, KC Piper 52

Third Place=

Basehor-Linwood 53, Ottawa 49

Burlington Invitational Tournament=

Fifth Place=

Rock Creek 58, Paola 55

First Place=

Independence 61, Caney Valley 55

Seventh Place=

Labette County 62, Prairie View 54, 3OT

Third Place=

Burlington 82, Sabetha 79, 2OT

Burrton Invitational Tournament=

Fifth Place=

Goessel 67, Burrton 45

First Place=

Berean Academy 31, Inman 26

Seventh Place=

Pretty Prairie 52, Fairfield 18

Third Place=

Little River 52, Hutchinson Central Christian 42

Canton-Galva Tournament=

Fifth Place=

Ell-Saline 67, Bennington 59

Seventh Place=

Canton-Galva 47, St. John’s Military 30

Chaparral Roadrunner Classic=

Semifinal=

Arkansas City 70, Kingman 51

Clearwater 68, Belle Plaine 61

Dodge City Tournament of Champions=

Consolation Semifinal=

Derby 56, Hutchinson 40

Newton 66, Wichita North 38

Semifinal=

Junction City 73, Dodge City 58

Wichita Bishop Carroll 67, SM South 56

El Dorado Bluestem Classic=

Consolation Semifinal=

Gardner-Edgerton 64, Wichita Collegiate 45

Semifinal=

Wichita Campus 62, El Dorado 36

Wichita Trinity 68, Kapaun Mount Carmel 55

Flint Hills Shootout=

Semifinal=

Council Grove 46, Central Heights 33

Osage City 60, Mission Valley 50

Hi-Plains League Tournament=

Consolation Semifinal=

Southwestern Hts. 79, Sublette 52

Syracuse 57, Elkhart 36

Semifinal=

Meade 56, Stanton County 48

Hillsboro Trojan Classic=

Championship=

Hesston 57, Riley County 47

Fifth Place=

Eureka 47, Remington 35

Seventh Place=

Clay Center 52, Republic County 37

Third Place=

Hillsboro 46, Holcomb 34

Hoisington Winter Jam=

Semifinal=

Victoria 60, Russell 59

McPherson Invitational=

Consolation Semifinal=

BV West 46, Wichita West 35

Manhattan 57, Mill Valley 30

Semifinal=

McPherson 51, Shawnee Heights 50

SM East 50, Lawrence Free State 46

Orange and Black Tournament=

Consolation Semifinal=

Hays 79, Goodland 50

Semifinal=

Maize 67, Scott City 45

Pine Creek, Colo. 66, Colby 51

Pleasanton Tournament=

Championship=

Osawatomie 53, Pleasanton 24

Ralph Miller Classic=

Consolation Semifinal=

Emporia 77, Goddard 48

Leavenworth 71, Coffeyville 60

Semifinal=

Andover Central 72, Republic, Mo. 61

Royal Valley Panther Classic Tournament=

Chapman 52, Royal Valley 39

Santa Fe Trail 63, Wabaunsee 40

Saints Classic Tournament=

Semifinal=

Bishop Miege 80, Grandview Christian, Mo. 43

St. Thomas Aquinas 56, Olathe East 53, OT

Salina Invitational=

Consolation Semifinal=

Abilene 47, Buhler 40

Liberal 49, Concordia 41

Semifinal=

Andover 66, Salina South 50

SCBL Tournament=

Seventh Place=

South Haven 40, Oxford 29

Third Place=

Udall 55, West Elk 46

Southeast Lancer Classic=

Championship=

Parsons 62, Baxter Springs 55, OT

Fifth Place=

Pierce City, Mo. 49, St. Paul 21

Spring Hill Invitational Tournament=

Championship=

Olathe South 53, Goddard-Eisenhower 34

Fifth Place=

KC Schlagle 49, KC Sumner 44

Seventh Place=

KC East Christian 55, Veritas Christian 52

Third Place=

BV Southwest 45, Spring Hill 40

St Johns Mid=Winter Classic Tournament=

Consolation Semifinal=

Macksville 62, KC Christian 57

Nickerson 53, Larned 47

Semifinal=

Wichita Sunrise 58, Ness City 39

St. John Mid-Winter Classic=

Semifinal=

Central Plains 42, St. John 31

Sterling Invitational Tournament=

Championship=

Beloit 56, Hutchinson Trinity 44

Fifth Place=

Lyons 61, Wichita Sunrise 36

Seventh Place=

Southeast Saline 63, Sterling 56

Third Place=

Hugoton 52, Smoky Valley 44

Tonganoxie Invitational=

Championship=

Bonner Springs 54, Eudora 33

Fifth Place=

Maranatha Academy 77, DeSoto 59

Seventh Place=

Wamego 48, Metro Academy 47

Topeka Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Topeka Hayden 66, KC Washington 61

Topeka West 58, Highland Park 53

Semifinal=

Lawrence 72, Wichita Southeast 46

Topeka 56, Wichita East 46

Viking Classic Tournament=

Fifth Place=

BV North 56, SM Northwest 52

Seventh Place=

KC Wyandotte 103, KC Turner 46

Third Place=

Blue Springs South, Mo. 71, Lansing 60

Grandview, Mo. 49, SM West 31

Wilson County Classic=

Championship=

Girard 57, Yates Center 33

Third Place=

Iola 62, Bluestem 57

GIRLS PREP BASKETBALL=

Lee’s Summit West, Mo. 54, Lawrence 43

Manhattan 57, Mill Valley 30

Moundridge 52, Goessel 24

Nemaha Central 56, Marysville 44

Rolla 25, Deerfield 22

SM Northwest 51, Leavenworth 40

Spring Hill 63, Louisburg 59

St. Thomas Aquinas 50, Liberty, Mo. 36

Topeka 79, Topeka Seaman 59

Washburn Rural 74, Junction City 15

Wichita Trinity 72, Wichita Independent 44

Bennington Tournament=

Bennington 29, Wichita Classical 17

Bill Hansen Memorial Tournament=

Purple Pool=

BV Northwest 52, Pittsburg 49

Burlington Invitational Tournament=

Championship=

Sabetha 42, Burlington 29

Fifth Place=

Independence 66, Caney Valley 45

Seventh Place=

Rock Creek 53, Prairie View 24

Third Place=

Labette County 50, Paola 39

Flint Hills Shoot Out=

Semifinal=

Northern Heights 44, Council Grove 33

Hillsboro Trojan Classic Tournament=

Championship=

Hesston 52, Clay Center 40

Fifth Place=

Republic County 33, Holcomb 23

Seventh Place=

Hillsboro 61, Remington 48

Third Place=

Riley County 40, Eureka 28

Hoisington Winter Jam=

Semifinal=

Otis-Bison 49, Russell 44

Pratt 61, Ellinwood 23

McLouth Invitational Tournament=

Championship=

Jefferson West 48, Cair Paravel 28

Semifinal=

McLouth 48, Cair Paravel 28

Orange and Black Tournament=

Consolation Semifinal=

Fountain-Fort Carson, Colo. 73, Goodland 45

Semifinal=

Colby 46, Highland Park 42

Hays 68, Scott City 50

Pleasanton Tournament=

Championship=

Pleasanton 42, Humboldt 23

Fifth Place=

Oswego 47, Uniontown 45

Third Place=

Osawatomie 50, Heritage Christian 42

Royal Valley Panther Classic Tournament=

Royal Valley 44, Chapman 39

Wabaunsee 53, Santa Fe Trail 21

Salina Invitational Tournament=

Abilene 41, Concordia 26

Buhler 51, Wichita West 46

SCBL Tournament=

Seventh Place=

Udall 37, Oxford 25

Third Place=

Caldwell 55, West Elk 45

South East Lancer Classic=

Championship=

Parsons 43, Baxter Springs 33

SPIAA Tournament=

Play-In=

Kiowa County 50, Minneola 19

Sterling Invitational=

Championship=

Sterling 61, Hutchinson Trinity 45

Fifth Place=

Wichita Sunrise 61, Smoky Valley 34

Seventh Place=

Beloit 78, Lyons 53

Third Place=

Southeast Saline 54, Hugoton 47

Tonganoxie Invitational=

Championship=

Wamego 42, DeSoto 39

Third Place=

Bonner Springs 58, KC Bishop Ward 49

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly