AP NEWS
Related topics

Sports on TV

August 3, 2018
Adv04
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Monday, Aug. 6
BASEBALL
7 p.m.

ESPN2 — Little League, Southeast Regional, first semifinal, at Warner Robins, Ga.

9 p.m.

ESPN2 — Little League, Southwest Regional, first semifinal, at Waco, Texas

CYCLING
3:30 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Prolouge, at St. George, Utah

MLB BASEBALL
8 p.m.

ESPN — N.Y. Yankees at Chicago White Sox

10 p.m.

MLB — Regional coverage, Houston at San Francisco OR Detroit at L.A. Angels

SOCCER
7:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group D, Nigeria vs. Germany, at Saint-Malo, France

10:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group C, Paraguay vs. Spain, at Concarneau, France

1:20 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group C, United States vs. Japan, at Concarneau, France

5:30 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group D, Haiti vs. China, at Saint-Malo, France (same-day tape)

WNBA BASKETBALL
11 a.m.

NBA — Seattle at New York ---

Tuesday, Aug. 7
BASKETBALL
6:30 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

7:45 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

9 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

BASEBALL
6 p.m.

ESPN2 — Little League, Southeast Regional, second semifinal, at Warner Robins, Ga.

8 p.m.

ESPN2 — Little League, Southwest Regional, second semifinal, at Waco, Texas

CYCLING
3:30 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Stage 1, at Cedar City, Utah

MLB BASEBALL
3:30 p.m.

MLB — Houston at San Francisco

7 p.m.

MLB — Regional coverage, Atlanta at Washington OR Minnesota at Cleveland

SOCCER
3 p.m.

ESPNEWS — International Champions Cup, Chelsea vs. Olympique Lyonnais, at London

8 p.m.

ESPN — International Champions Cup, Real Madrid vs. AS Roma, at East Rutherford, N.J.

WNBA BASKETBALL
7 p.m.

NBA — Seattle at Indiana

10 p.m.

NBA — Washington at Phoenix ---

Wednesday, Aug. 8
BASKETBALL
7 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

SEC — Big Blue Bahamas Tour, Kentucky vs. Bahamas National Team, at Nassau, Bahamas

8:05 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

9 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Pool play, at Kissimmee, Fla.

BASEBALL
1 p.m.

ESPN — Little League, Southwest Regional, final, at Waco, Texas

3 p.m.

ESPN — Little League, Southeast Regional, final, at Warner Robins, Ga.

CYCLING
3:30 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Stage 2, at Payson, Utah

GOLF
4 p.m.

FS1 — USGA, U.S. Women’s Amateur Championship, Round of 64 matches, at Kingston Springs, Tenn.

HORSE RACING
5:30 p.m.

FS2 — Saratoga Live, Quick Call Stakes, at Saratoga Springs, N.Y.

MLB BASEBALL
3:30 p.m.

MLB — Regional coverage, Philadelphia at Arizona OR Pittsburgh at Colorado (3 p.m.)

7 p.m.

ESPN — Atlanta at Washington

10 p.m.

MLB — Regional coverage, L.A. Dodgers at Oakland OR N.Y. Yankees at Chicago White Sox (joined in progress)

SOCCER
7:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group B, Brazil vs. England, at Dinan-Léhon, France

10:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group B, North Korea vs. Mexico, at Dinan-Léhon, France

1:20 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group A, France vs. New Zealand, at Vannes, France

7 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group A, Netherlands vs. Ghana, at Vannes, France (same-day tape)

WNBA BASKETBALL
8 p.m.

NBA — Connecticut at Dallas ---

Thursday, Aug. 9
BASEBALL
11 a.m.

ESPN — Little League, Midwest Regional, first semifinal, at Westfield, Ind

1 p.m.

ESPN — Little League, New England Regional, first semifinal, at Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Little League, Northwest Regional, first semifinal, at San Bernadino, Calif.

5 p.m.

ESPN — Little League, Great Lakes Regional, first semifinal, at Westfield, Ind.

7 p.m.

ESPN — Little League, Mid-Atlantic Regional, first semifinal, at Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN — Little League, West Regional, first semifinal, at San Bernadino, Calif.

BASKETBALL
7 p.m.

SEC — Big Blue Bahamas Tour, San Lorenzo de Almagro vs. Kentucky, at Nassau, Bahamas

CFL FOOTBALL
10 p.m.

ESPN2 — Edmonton at British Columbia

CYCLING
3:30 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Stage 3, from Antelope Island State Park to Layton, Utah

GOLF
2 p.m.

TNT — PGA of America, PGA Championship, first round, at St. Louis

4 p.m.

FS1 — USGA, U.S. Women’s Amateur Championship, Rounds of 32 & 16 matches, at Kingston Springs, Tenn.

HORSE RACING
5:30 p.m.

FS2 — Saratoga Live, NYSS Statue of Liberty Division Stakes, at Saratoga Springs, N.Y.

MLB BASEBALL
1 p.m.

MLB — Minnesota at Cleveland

8 p.m.

MLB — Regional coverage, Seattle at Houston OR L.A. Dodgers at Colorado (8:30 p.m.)

11 p.m.

MLB — Pittsburgh at San Francisco (joined in progress)

NFL FOOTBALL
7 p.m.

NFL — Preseason, Cleveland at N.Y. Giants

10 p.m.

NFL — Preseason, Dallas at San Francisco

SOCCER
7:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group D, China vs. Germany, at Saint-Malo, France

10:20 a.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group C, Spain vs. Japan, at Concarneau, France

1:20 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group C, United States vs. Paraguay, at Concarneau, France

6:30 p.m.

FS2 — Women, FIFA Under-20 World Cup, Group stage: Group D, Haiti vs. Nigeria, at Saint-Malo, France (same-day tape)

TENNIS
12:30 p.m.

ESPN2 — ATP World Tour & U.S. Open Series, Rogers Cup, round of 16, at Toronto

WNBA BASKETBALL
11:30 a.m.

NBA — Seattle at Washington

7 p.m.

NBA — Los Angeles at Atlanta

10 p.m.

NBA — Minnesota at Las Vegas ---

Friday, Aug. 10
AUTO RACING
Noon

NBCSN — NASCAR, Monster Energy Cup Series, Consumers Energy 400, practice, at Brooklyn, Mich.

1 p.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, Corrigan Oil 200, practice, at Brooklyn, Mich.

3 p.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, Corrigan Oil 200, final practice, at Brooklyn, Mich.

5 p.m.

NBCSN — NASCAR, Monster Energy Cup Series, Consumers Energy 400, qualifying, at Brooklyn, Mich.

BASEBALL
11 a.m.

ESPN — Little League, Midwest Regional, second semifinal, at Westfield, Ind

1 p.m.

ESPN — Little League, New England Regional, second semifinal, at Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Little League, Northwest Regional, second semifinal, at San Bernadino, Calif.

5 p.m.

ESPN — Little League, Great Lakes Regional, second semifinal, at Westfield, Ind.

7 p.m.

ESPN — Little League, Mid-Atlantic Regional, second semifinal, at Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN — Little League, West Regional, second semifinal, at San Bernadino, Calif.

BASKETBALL
2 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Quarterfinals, at Kissimmee, Fla.

7 p.m.

FS1 — Jr. NBA World Championship: Quarterfinals, at Kissimmee, Fla.

8 p.m.

FS1 — Big3, Week 8 games, at Atlanta

CYCLING
3:30 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Stage 4, at Salt Lake City

GOLF
2 p.m.

TNT — PGA of America, PGA Championship, second round, at St. Louis

4 p.m.

FS1 — USGA, U.S. Women’s Amateur Championship, quarterfinal matches, at Kingston Springs, Tenn.

HORSE RACING
5:30 p.m.

FS2 — Saratoga Live, Tale of the Cat Stakes, at Saratoga Springs, N.Y.

MLB BASEBALL
2 p.m.

MLB — Washington at Chicago Cubs

7:30 p.m.

MLB — Regional coverage, Milwaukee at Atlanta OR Seattle at Houston (8 p.m.)

KICKBOXING
Midnight (Saturday)

ESPN2 — Glory 56, at Denver

NFL FOOTBALL
7:30 p.m.

NFL — Preseason, Atlanta at N.Y. Jets

10:30 p.m.

NFL — Preseason, Detroit at Oakland

SOCCER
3 p.m.

NBCSN — Premier League, Manchester United vs. Leicester City

TENNIS
12:30 p.m.

ESPN2 — ATP World Tour & U.S. Open Series, Rogers Cup, quarterfinals, at Toronto

6:30 p.m.

ESPN2 — ATP World Tour & U.S. Open Series, Rogers Cup, quarterfinals, at Toronto

WNBA BASKETBALL
10 p.m.

NBA — Indiana at Phoenix ---

Saturday, Aug. 11
AUTO RACING
9:30 a.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, Corrigan Oil 200, qualifying, at Brooklyn, Mich.

1 p.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, Corrigan Oil 200, at Brooklyn, Mich.

3 p.m.

NBCSN — NASCAR, Xfinity Series, Mid-Ohio Challenge, at Lexington, Ohio

BASEBALL
11 a.m.

ESPN — Little League, Midwest Regional, final, at Westfield, Ind

1 p.m.

ESPN — Little League, New England Regional, final, at Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Little League, Northwest Regional, final, at San Bernadino, Calif.

5 p.m.

ESPN — Little League, Great Lakes Regional, final, at Westfield, Ind.

7 p.m.

ESPN — Little League, Mid-Atlantic Regional, final, at Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN — Little League, West Regional, final, at San Bernadino, Calif.

BASKETBALL
1 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: U.S. Boys Tournament, first semifinal, at Kissimmee, Fla.

2:15 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: U.S. Boys Tournament, second semifinal, at Kissimmee, Fla.

3:30 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: International Girls Tournament, championship, at Kissimmee, Fla.

4:45 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: U.S. Girls Tournament, championship, at Kissimmee, Fla.

7 p.m.

SEC — Big Blue Bahamas Tour, Kentucky vs. Mega Bemax, at Nassau, Bahamas

7:30 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: International Boys Tournament, championship, at Kissimmee, Fla.

8:45 p.m.

FOX — Jr. NBA World Championship: U.S. Boys Tournament, championship, at Kissimmee, Fla.

CYCLING
4 p.m.

FS2 — Tour of Utah, Stage 5, from Canyons Village to Snowbird Ski and Summer Resort, Utah

GOLF
10 a.m.

FS2 — USGA, U.S. Women’s Amateur Championship, semifinal matches, at Kingston Springs, Tenn.

11 a.m.

TNT — PGA of America, PGA Championship, third round, at St. Louis

2 p.m.

CBS — PGA of America, PGA Championship, third round, at St. Louis

HORSE RACING
6 p.m.

NBCSN — Breeders’ Cup Challenge Series, Arlington Million and Beverly D. Stakes, at Arlington Heights, Ill.

MLB BASEBALL
1 p.m.

MLB — Texas at N.Y. Yankees

4 p.m.

FS1 — Washington at Chicago Cubs

7 p.m.

FS1 — Milwaukee at Atlanta

10 p.m.

MLB — Regional coverage, Oakland at L.A. Angels OR Philadelphia at San Diego (games joined in progress)

MOTOR SPORTS
3 p.m.

NBC — AMA, Lucas Oil Pro Motocross Series, Unadilla National (450 Moto 2 Class), at New Berlin, N.Y.

7:30 p.m.

NBCSN — AMA, Lucas Oil Pro Motocross Series, Unadilla National (250 Moto 2 Class), at New Berlin, N.Y. (same-day tape)

NFL FOOTBALL
9 p.m.

NFL — Preseason, Minnesota at Denver

SOCCER
7:30 a.m.

NBCSN — Premier League, Newcastle United vs. Tottenham

10 a.m.

NBCSN — Premier League, Huddersfield Town vs. Chelsea

12:30 p.m.

NBC — Premier League, Wolverhampton vs. Everton

3:30 p.m.
AP RADIO
Update hourly