AP NEWS
Related topics

BC-PA-BKH--Prep Scores, PA

February 20, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Bermudian Springs 58, Northern Lebanon 52

Quigley Catholic 47, Mapletown 33

West Chester East 76, Harriton 45

Class 1A District 4(equals)

Quarterfinal(equals)

Galeton 61, Bucktail 36

Sullivan County 59, North Penn/Liberty 58

Class 1A District 5(equals)

First Round(equals)

Berlin-Brothersvalley 79, Rockwood 38

Shade 99, Turkeyfoot Valley 53

Shanksville-Stoneycreek 85, Fannett-Metal 36

Southern Fulton 55, Forbes Road 27

Class 1A District 6(equals)

Play-In(equals)

Blacklick Valley 68, Saltsburg 53

Class 2A District 6(equals)

Play-In(equals)

Northern Cambria 62, Claysburg-Kimmel 51

United 55, Homer-Center 41

Class 2A District 9(equals)

Quarterfinal(equals)

Coudersport 79, Brockway 44

Karns City 69, Redbank Valley 57

Keystone 48, Smethport 44

Ridgway 48, Clarion 32

Class 3A District 2(equals)

Quaterfinal(equals)

Holy Redeemer 73, Riverside 55

Lakeland 53, Dunmore 40

Mid Valley 61, Carbondale 36

Wyoming Seminary 72, Lake-Lehman 32

Class 3A District 6(equals)

Play-In(equals)

Central Cambria 70, Mount Union 51

Class 5A District 2(equals)

Quaterfinal(equals)

Abington Heights 71, North Pocono 25

Crestwood 45, West Scranton 32

Dallas 58, Pittston Area 47

Wallenpaupack 61, Honesdale 52

Class 5A District 6(equals)

Semifinal(equals)

Bellefonte 46, Hollidaysburg 34, OT

Class 6A District 1(equals)

Second Round(equals)

Abington 72, Downingtown West 47

Chester 77, Plymouth-Whitemarsh 73

Coatesville 70, Downingtown East 56

Lower Merion 65, Conestoga 56

Methacton 77, Central Bucks South 52

Norristown 59, Central Bucks West 35

Pennridge 71, Spring-Ford 48

Perkiomen Valley 43, Cheltenham 36

Class 6A District 3(equals)

Central York 82, Warwick 51

Cumberland Valley 55, Waynesboro 52

Harrisburg 53, Hempfield 42

Manheim Township 69, Central Dauphin 55

Class 6A District 11(equals)

First Round(equals)

East Stroudsburg South 76, Easton 69

Parkland 56, Northampton 43

Pocono Mountain West 62, Bethlehem Liberty 58

Philadelphia Public School League Tournament Bracket A(equals)

Championship(equals)

Imhotep Charter 84, Philadelphia MC&S 64

Philadelphia Public School League Tournament Bracket B(equals)

Championship(equals)

Constitution 35, Mastery Charter North 33

Pittsburgh City League Tournament(equals)

Semifinal(equals)

Allderdice 67, Pittsburgh Obama 25

Brashear 59, Carrick 42

WPIAL Class 6A(equals)

First Round(equals)

Butler 57, Connellsville 48

Canon-McMillan 61, North Allegheny 59, OT

Fox Chapel 58, Seneca Valley 45

Peters Township 74, Penn-Trafford 56

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Abington 62, Central Bucks West 50

Garnet Valley 46, Central Bucks East 37

Souderton 49, Owen J Roberts 28

Upper Dublin 34, Plymouth-Whitemarsh 16

Class 1A District 3(equals)

Christian School of York 38, Mount Calvary 23

New Covenant Christian 33, Lebanon Catholic 31

Class 1A District 4(equals)

Quarterfinal(equals)

Benton 40, Northeast Bradford 36

Class 1A District 9(equals)

Quarterfinal(equals)

North Clarion 54, Elk County Catholic 48

Otto-Eldred 36, Cameron County 32

Class 2A District 2(equals)

Quarterfinal(equals)

Mountain View 49, Elk Lake 45

Northwest Area 63, Lackawanna Trail 21

Scranton Holy Cross 66, Blue Ridge 18

Class 2A District 4(equals)

Quarterfinal(equals)

Mount Carmel 66, North Penn-Mansfield 24

Muncy 59, South Williamsport 45

Sayre Area 39, Canton 23

Southern Columbia 73, Montgomery 22

Class 2A District 9(equals)

Quarterfinal(equals)

Keystone 36, Port Allegany 26

Class 3A District 3(equals)

Lancaster Mennonite 48, Camp Hill 47

Susquenita 45, Pequea Valley 43

Class 3A District 6(equals)

Play-In(equals)

Central Martinsburg 37, Philipsburg-Osceola 24

Class 4A District 2(equals)

Quarterfinal(equals)

Berwick 44, Dallas 42

Lake-Lehman 53, Valley View 28

Nanticoke Area 44, Western Wayne 21

Scranton Prep 64, Tunkhannock 28

Class 4A District 3(equals)

Bermudian Springs 58, Northern Lebanon 52

Susquehanna Township 58, Wyomissing 33

Class 5A District 1(equals)

First Round(equals)

Harriton 53, Upper Moreland 34

Mount St. Joseph 61, Pottsgrove 46

Pope John Paul II 45, Great Valley 28

Radnor 56, Penn Wood 31

Springfield Delco 49, Wissahickon 24

Villa Maria Academy 68, Phoenixville 27

West Chester East 39, Strath Haven 37

West Chester Henderson 38, Bishop Shanahan 31

Class 5A District 3(equals)

Elizabethtown 54, South Western 48

Gettysburg 51, Greencastle Antrim 44

Lower Dauphin 51, Berks Catholic 32

Mechanicsburg 42, Susquehannock 18

Palmyra 41, Lampeter-Strasburg 35

Solanco 51, New Oxford 44

Spring Grove 55, Cocalico 35

Twin Valley 46, West York 39

Class 6A District 11(equals)

First Round(equals)

Easton 56, Stroudsburg 41

Philadelphia Catholic League Tournament(equals)

Semifinal(equals)

Archbishop Carroll 49, Bonner-Prendergast 36

Archbishop Wood 60, Neumann-Goretti 50

Pittsburgh City League Tournament(equals)

Semifinal(equals)

Allderdice 65, Brashear 25

Pittsburgh Obama 59, Westinghouse 56

WPIAL Class 1A(equals)

First Round(equals)

Avella 38, Aquinas Academy of Pittsburgh 25

Quigley Catholic 47, Mapletown 33

Sewickley Academy Panthers 56, California 30

Vincentian Academy 56, Leechburg 24

WPIAL Class 5A(equals)

First Round(equals)

Franklin Regional 46, South Fayette 35

Mars 56, Woodland Hills 50

Thomas Jefferson 79, Plum 36

Trinity 55, Penn-Trafford 26

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/