AP NEWS

Stoughton remains atop Division 1 state rankings in wrestling

December 22, 2018

WRESTLING

WIWRESTLING.COM

WEEKLY STATE RANKINGS

TEAMS

(Last week’s rank in parentheses)

DIVISION 1

1, Stoughton (1); 2, Holmen (2); 3, Burlington (3); 4, Kaukauna (5); 5, Mukwonago (6); 6, Wisconsin Rapids (NR); 7, Marshfield (4); 8, Pulaski (7); 8, Slinger (6); 9, Slinger (8); 10, Waunakee (9); 11, Oshkosh West (10); 12, Middleton (12). Honorable mention: River Falls, Hudson, Menomonee Falls, De Pere, Waterford.

DIVISION 2

1, Freedom (3); 2, Wrightstown (1); 3, Luxemburg-Casco (4); 4, Ellsworth (2); 5, Prairie du Chien (5); 6, Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro (3); 7, Denmark (7); 8, Lodi (NR); 9, Two Rivers (8); 10, Kewaskum (9); 11, Osceola (NR); 12, Evansville/Albany (11). Honorable mention: Westby, Brillion, Edgerton, Wisconsin Dells.

DIVISION 3

1, Stratford (1); 2, Coleman (2); 3, Fennimore (3); 4, Weyauwega-Fremont (4); 5, Lancaster (5); 6, Random Lake (7), 7, Saint Croix Falls (6); 8, Kenosha Christian Life (8); 9, Mineral Point (9); 10, Cedar Grove-Belgium (10); 11, Cumberland (HM); 12, Cadott (NR). Honorable mention: Phillips, Shiocton.

INDIVIDUALS

Note: Listings include statewide No. 1 and any area selections. Last week’s rank in parentheses.

DIVISION 1

106 pounds: 1, Alec Hunter, so., Oshkosh West (1); 10, Riley Nilo, fr., Milton (6); HM, Chase Shortreed, jr., DeForest (HM).

113: 1, Justin Groshek, jr., Stevens Point (1); 2, Nicolar Rivera, fr., Stoughton (2); Kolby Heinz, so., Waunakee (HM); HM, Hunter Kielieszewski, fr., Milton (HM); HM, HM, Dawson Enge, jr., Sauk Prairie (HM).

120: 1, Eric Barnett, sr., Hortonville (1st at 126); 12, Triston Shea, sr., Milton (11); HM, Nick Schweitzer, jr., Waunakee (12); Dante Steinmetz, jr., Stoughton (HM).

126: 1, Cole Gille, sr., Pulaski (2); 4, Edward Wilkowski, jr., Watertown (6); 10, Mason Dutcher, so., Milton (11); HM, Mayson MacLennan, jr., Janesville Craig (HM).

132: 1, Braden Whitehead, jr., Stoughton (1); 6, Jessie Tijerina, jr., Portage (6); 12, Steele Mellum, sr., Oregon (12); HM, Caden Fry, jr., Reedsburg (10).

138: 1, Hunter Lewis, sr., Stoughton (1).

145: 1, Daniel Stilling, sr., Elkhorn (1); 2, Luke Mechler, so., Stoughton (3).

152: 1, Keegan O’Toole, jr., Hartland Arrowhead (1); 2, Gavin Model, jr., Stoughton (3); 4, Zachary Gunderson, so., Monona Grove/McFarland (7); 7, Nick Logan, sr., Watertown (4); 12, Ty Miller, sr., Waunakee (12).

160: 1, Dajun Johnson, Whitefish Bay/University School of Milwaukee (4th at 170); 2, Kevin Meicher, sr., Middleton (1); 9, Cade Spilde, sr., Stoughton (8); 10, Kaden Reetz, jr., Madison Memorial (9); HM, Jared Stuttgen, sr., DeForest (HM).

170: 1, Joshua Otto, sr., Hartland Arrowhead (1); 7, Bryant Schaaf, sr., Sauk Prairie (6); 11, Luke Geister-Jones, sr., Stoughton (10); HM, Aiden Estes, jr., Baraboo (NR); HM, Colton Grindle, jr., Waunakee (NR).

182: 1, Bryson Alsteen, sr., Kaukauna (1); 8, Zachary Marek, sr., Waunakee (10); HM, Robbie Ruth, sr., Oregon (HM).

195: 1, Sam Mitchell, sr., Marshfield (1); 11, Thomas Witkins, so., Fort Atkinson (HM); HM, Rudy Detweiler, so., Stoughton (HM); HM, Tyler Sireci, jr., Beloit Memorial (HM).

220: 1, Jacob Somlai, sr., Brookfield Central (1); 2, Reed Ryan, sr., Waunakee (2); 4, Brooks Empey, so., Stoughton (4); 5, Matt Brewster, sr., Watertown (5); 9, Mason Smith, jr., Sun Prairie (NR).

285: 1, Keeanu Benton, sr., Janesville Craig (1); 10, Alex Nachticall, sr., Watertown (HM).

DIVISION 2

106: 1, Cale Anderson, so., Viroqua (1); HM, Parker Heintz, fr., Lodi (NR); HM, Jaxon Pernot, fr., Mount Horeb (NR); HM, Dylan Miller, fr., Reedsburg (NR).

113: 1, Tommy Larson, jr., East Troy (1); 2, Quintin Gehrmann, sr., Jefferson (2); 8, Guillermo Tellez, sr., Mount Horeb (NR); 9, Ryen Hazzard, jr., Edgerton (6); 10, Jimmy Jennings, so., River Valley (9); 11, Chandler Curtis, fr., Lodi (NR).

120: 1, Wyatt Kaczrowski, so., Seymour (1); 4, Joe Quaglia, so., Belleville co-op (2); 9, Jared Miller, jr., Evansville/Albany (8); HM, Weston Wright, sr., Jefferson (HM).

126: 1, Jacek Nickowski, sr., Baldwin-Woodville (1); 12, Austin Scofield, so., Evansville/Albany (12); HM, Jaedon Heintz, jr., Lodi (HM).

132: 1, Julian Purney, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro (1); 2, Garrett Moll, Lodi (2).

138: 1, Bryce Bosman, sr., Luxemburg-Casco (1); 8, Sal Genco, jr., Columbus (7); HM, Adam Staver, sr., Evansville/Albany (12).

145: 1, Aidan Medora, jr., Delafield St. John’s NW (1); 7, Cole Bavery, jr., Edgerton (6).

152: 1, Joey Bianchi, sr., Two Rivers (1).

160: 1, Sam Peters, sr., Freedom (1); 6, Dean Neff, jr., Jefferson (6); 11, Trevor Wilkinson, jr., Edgerton (11); HM, Garrett Ison, sr., Edgerton (HM).

170: 1, Reece Woracheck, jr., Luxemburg-Casco (1); 11, Sawyer Helmbrecht, jr., Lodi (10); HM, Justin Taylor, sr., Poynette (HM); HM, Casey Ponyicsanyi, sr., Lakeside Lutheran (HM).

182: 1, Shane Liegel, sr., River Valley (1); HM, Cole Lauersdorf, sr., Lakeside Lutheran (HM).

195: 1, Ryan Larson, sr., Hammond St. Croix Central (1); HM, Gabe Pickarts, sr., Lodi (NR).

220: 1, Joshua Carroll, sr., Spooner/Webster (1); 9, Brock Mahoney, sr., River Valley (10).

285: 1, Logan Zschernitz, sr., Spencer/Marshfield Columbus (1).

DIVISION 3

106: 1, Remington Bontreger, so., Lancaster (1)

113: 1, Koltin Grzybowski, sr., Coleman (1); 7, Gwen Golueke, jr., Poynette (10); 9, Mateah Roehl, jr., Johnson Creek (12); 11, Ross Lindsey, fr., Mineral Point (HM).

120: 1, Chad Moegenburg, jr., Wittenberg-Birnamwood (2); HM, Cash Stewart, fr., Poynette (NR).

126: 1, Cian Fischer, sr., Weyauwega-Fremont (1).

132: 1, Caleb Gross, sr., Coleman (1); 5, Danny Pittz, sr., Mineral Point (4); 10, Carlos Garcia, sr., Waterloo (8).

138: 1, Justin Kempf, sr., Weyauwega-Fremont (1); 4, Caden Carey, sr., Mineral Point (4); HM, Isaiah Wollet, jr., Johnson Creek (HM).

145: 1, Reid Olson, sr., Cumberland (1).

152: 1, Brock Schlough, sr., Boyceville (1); 5, Logan Schmitz, sr., Mineral Point (4).

160: 1, Brady Spaeth, jr., Cadott (1); 5, Dylan Horstmeyer, jr., Marshall (5th at 170); HM, Nolan Springer, so., Mineral Point (NR).

170: 1, James Pfeiffer, sr., Cadott (1); 11, Anthony Purpi, sr., Johnson Creek (12).

182: 1, Ryan Nau, sr., Dodgeland (1).

195: 1, Lucas Sullivan, sr., Johnson Creek (3); 10, Charlie Lewis, jr., Marshall (HM).

220: 1, Drew Hennessey, sr., Iowa-Grant/Highland (1); HM, Lukas David, jr., Johnson Creek (12).

285: 1, Dylan Schoenherr, sr., Stratford (1).

AP RADIO
Update hourly