AP NEWS

HS TRACK: Montrose Set To Challenge For Jordan Relays Crowns

May 2, 2019

It’s already been a rewarding season in track and field at Montrose.

Now, the boys and girls teams are looking to add more as both are considered favorites for tonight’s 64th Jordan Relays event at Scranton Memorial Stadium.

Races begin at 6 p.m. in the long-standing kickoff to the postseason that is held in memory of the late Emmitt Jordan, the first president of the Lackawanna Track Conference.

“It’s been a really rewarding season and we are looking forward to Jordan Relays,” Montrose senior Collin Chidester said. “There is going to be some excellent competition, especially with Mid Valley and Lakeland, so this is going to be a lot of fun.”

Montrose finished off perfect regular seasons in the LTC Division IV.

The boys team is 35-0 with seven straight titles since the conference moved to four divisions.

Two seasons ago, the Meteors earned their first Class 2A team title and stopped Lakeland’s four-year reign as champion.

Chidester ran on two

gold-medal winning relay teams in 2017, including the Distance Medley and the 1,600-meter relay that clinched the team title.

Last season, Montrose finished second to Lakeland.

“That season was so unexpected and exciting,” Chidester said. “It had been so long since anyone had beaten Lakeland.

“That win has helped us, but also we have great coaches and everybody has put in a lot of time in the season and in the offseason over the last two years and we have a great group of guys now and we had a great group coming up from our junior high program.”

In addition, both the Meteors and Chiefs will receive a strong challenge from Mid Valley, which dominated the track events in the LTC Division III this spring.

Montrose’s girls team captured its first LTC Division IV championship since 2014. That was also the last of three straight Class 2A Jordan Relays team titles for the Lady Meteors.

Last season, Montrose finished third behind two-time defending champion Western Wayne and Dunmore.

“We are really looking forward to how we can do and how well we will compete at the Jordan Relays,” Montrose junior sprinter Chalice Guyette said. “We have a few new girls who have really helped and our relay teams are doing really well right now with our handoffs and our times.”

Montrose ran the best time in the 400 relay at 52.44 seconds and the 1,600 relay in 4:28.14 in Division IV and is expected to have good teams in the distance races with returning state-medal winner Hannah Perkins.

Western Wayne, is expected to be the favorite, after competing in Division II against Class 3A opponents and sharing title honors with Wallenpaupack and Delaware Valley.

“This is a very important meet for us, because we would like to have an impact in the relays at the district meet and the state meet,” Guyette said. “This is the first step against some really good competition and we want to see how are times rank.”

Weather could be a factor with thunderstorms in the forecast. The only time the Jordan Relays were canceled was in 1992 because of heavy rain.

Contact the writer: jbfawcett@timesshamrock.com; 570-348-9125; @sportsTT on Twitter

 

 

If you go

■ What: 64th Jordan Relays.

■ When: Today, 6 p.m.

■ Where: Scranton memorial Stadium.

■ Defending champions:

Boys: Scranton (3A), Lakeland (2A).

Girls: Abington Heights (3A),

Western Wayne (2A).

Follow along: For updates

and live results, go to

times-tribuneblogs.com/sports

 

64TH JORDAN

RELAYS

TEAM CHAMPIONS BOYS

1955: West Scranton

1956: West Scranton

1957: Scranton Central

1958: West Scranton

1959: Scranton Central

1960: Scranton Central

1961: Scranton Central

1962: West Scranton

1963: Lackawanna Trail

1964: Dunmore

1965: Meyers

1966: Abington Heights

1967: Meyers

1968: Wyoming Valley West

1969: Wyoming Valley West

1970: Wyoming Valley West

Class A Class B

1971: Meyers Dallas

1972: Wyo. Valley West Dallas

1973: Wyo. Valley West Dallas

1974: Abington Heights Dunmore/GAR

1975: Nanticoke Dallas

Class AAA Class AA

1976: Pittston Area GAR

1977: Wyoming Valley West GAR

1978: Wyoming Valley West GAR

1979: Tunkhannock GAR

1980: Tunkhannock Lakeland

1981: Pittston Area Scranton Prep

1982: Pittston Area Scranton Prep

1983: Pittston Area Scranton Prep

1984: Tunkhannock Scranton Prep

1985: Pittston Area Lakeland

1986: Central/North Pocono Lakeland

1987: West Scranton Lakeland

1988: North Pocono Bishop Hoban

1989: North Pocono Scranton Prep

1990: North Pocono Scranton Prep

1991: North Pocono Lakeland

1992: cancelled cancelled

1993: North Pocono V. View/Lakeland

1994: North Pocono Lakeland

1995: Scranton Prep Lakeland

1996: North Pocono Lakeland

1997: Scranton Lakeland

1998: Scranton Scr. Prep/Lakeland

1999: Scranton Lakeland

2000: Scranton/No. Pocono Lakeland

2001: North Pocono Lakeland

2002: Wallenpaupack/N. Pocono Lakeland

2003: Wallenpaupack Lakeland

2004: Wallenpaupack Lakeland

2005: Wallenpaupack Lakeland

2006: Pittston Area Lakeland

2007: Abington Heights Scranton Prep

2008: Abington Heights Scranton Prep

2009: AH/Scranton Valley View

2010: North Pocono Elk Lake

2011: Valley View Elk Lake

2012: Valley View Holy Cross

2013: Scranton Prep Lakeland

2014: Delaware Valley Lakeland

2015: Scranton Prep Lakeland

2016: Scranton Lakeland

2017: Abington Heights Montrose

2018: Scranton Lakeland

 

GIRLS

Class AAA Class AA 1982: Wyo. Valley West Carbondale

1983: Wyo. Valley West Carbondale

1984: Wyo. Valley West Carbondale

1985: Nanticoke Carbondale

1986: Honesdale Carbondale

1987: N. Pocono S. Prep/Carbondale

1988: Pittston Area Dunmore

1989: North Pocono Scranton Prep

1990: Tunkhannock Bishop Hoban

1991: North Pocono Wallenpaupack

1992: cancelled cancelled

1993: Pittston Area Lakeland

1994: North Pocono Lakeland

1995: North Pocono Riverside/Lakeland

1996: Scranton Prep Riverside

1997: Scranton Prep Riverside/Lakeland

1998: Scranton Prep Riverside

1999: Wallenpaupack Scranton Prep

2000: Wallenpaupack Scranton Prep

2001: Wallenpaupack Scranton Prep

2002: Wallenpaupack Scranton Prep

2003: Wallenpaupack Lakeland

2004: Abington Heights Lakeland

2005: Abington Heights Lakeland

2006: Delaware Valley Scranton Prep

2007: Abington Heights Scranton Prep

2008: Abington Heights Scranton Prep

2009: Abington Heights Blue Ridge

2010: Abington Heights Elk Lake

2011: Abington Heights Elk Lake

2012: Abington Heights Montrose

2013: Pittston Area Montrose

2014: Pittston Area Montrose

2015: Pittston Area Lakeland

2016: Wallenpaupack H. Cross/Lakeland

2017: Abington Heights Western Wayne

2018: Abington Heights Western Wayne

 

 

 

MEET RECORDS BOYS CLASS AAA

Distance medley: Abington Heights, 2018 (Dan Uhranowsky, Shervin Mokhtari, Antonio Maletta, Kyle Burke) 8:07.87400 relay: Valley View, 2012 (Robert Castellani, Tyler Phillips, Nyeem Wartman, Garrett Rupe) 43.48.

1200 medley: Delaware Valley, 2014 (Shane Fowler, Kyle Dillon, Kareem Payne, Rian Fowler) 2:27.08.

3200 relay: Honesdale, 2006 (Sean Craig, Eric Florence, Kevin Chapla, Ayden Fiorelli), 8:03.38.

1600 medley: Delaware Valley, 2004 (Joe Stauder, Tom Poltersdorf, Ben McKean, Dan McNally), 3:37.41.

1600 relay: North Pocono, 2004 (Todd Plociniak, Kyle McCloe, Brett Fedor, Justin Blaum), 3:24.87.

CLASS AA

Distance medley: Lakeland, 2013 (Mark Arzie, Casey Albino, Brandon Newberry, Nathan Morgan), 8:13.86.

400 relay: Mid Valley, 2012 (Matt Tanner, Ronny Tomasetti, Antonio Russo, Kyle Laniewski). 43.51.

1200 Medley: Lakeland, 2003 (John Wormuth, T.J. Turpack, Tony Prudente, Dave Machiesky), 2:26.39.

3200 relay: Lakeland, 2006 (Kyle Pepson, Mark Bucklaw, Craig Merkel, Drew Babcanec), 8:04.93.

1600 medley: Lakeland, 2002 (Brian Hilling, Steve Wasch, Bobby Machiesky, Dave Machiesky), 3:37.05.

1600 relay: Lakeland, 2015 (Collin Cooper, Mark Arzie, Garth Estadt, Nathan Morgan), 3:24.18.

 

GIRLS CLASS AAA

Distance medley: Pittston Area, 2013 (Catherine Lombardo, Samantha Mayers, Elizabeth Waleski, Madison Mimnaugh). 9:36.06.

400 relay: Abington Heights, 2014 (Ally Christman, Allyson Derry, Abigail, McMinn Isabelle Clauss) 49.76.

1200 Medley: Abington Heights, 2009 (Brittney Martin, Jordan Hoyt, Krista Matsko, Nicole Smith), 2:53.05.

3200 relay: Pittston Area, 2013 (Tara Johnson, Madison Mimnaugh, Catherine Lombardo, Samantha Mayers). 9:42.83.

1600 medley: Abington Heights, 2009 (Jordan Hoyt, Krista Matsko, Nicole Smith, Brittney Martin), 4:15.36.

1600 relay: Honesdale, 2012 (Katie Miller, Mary Martin, Summer Hill, Janna Wilson), 3:59.64.

CLASS AA

Distance medley: Elk Lake, 2010 (Kirsten Hollister, Caitie Good, Cassie VanEtten, Maria Trowbridge), 9:47.90.

400 relay: Lakeland, 2012 (Emily Williams, Cassidy Jenkins, Ashton Boyarsky, Sarah Larkin), 50.49.

200 medley: Montrose, 2014 (Allison Lewis, Meghan Gilhool, Rebecca Timm, Myra Lattimore) 2:53.47.

3200 relay: Elk Lake, 2008 (Lisa Ruppert, Ellen Squier, Kim Caines, Rachel Owens), 9:57.77.

1600 medley: Lakeland, 2014 (Cassidy Jenkins, Kayla Agentowicz, Madison Harding, Brooke Estadt) 4:19.23.

1600 relay: Lakeland, 2005 (Ashley Hughes, Trina Carito, Casey Lisowski, Sue Bochnovich), 4:05.36.

NOTE: .24 seconds added to records set before 2005 to account for fully automatic timing system used at Scranton Memorial Stadium.