AP NEWS

TABC high school basketball rankings

January 1, 2019

SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 31:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Allen, 21-1; 2. Denton Guyer, 17-4; 3. Galena Park North Shore, 18-1; 4. Duncanville, 12-7; 5. Dallas Jesuit, 16-3; 6. Houston Eisenhower, 15-5; 7. North Crowley, 19-3; 8. Richardson Pearce, 14-7; 9. Rockwall, 17-5; 10. Austin Westlake, 19-3; 11. Waxahachie, 10-7; 12. South Garland, 11-6; 13. DeSoto, 14-7; 14. Houston Sam Houston, 15-5; 15. Klein Forest, 15-3; 16. Killeen Ellison, 17-5; 17. Lake Travis, 20-3; 18. Killeen Shoemaker, 19-5; 19. Katy Morton Ranch, 16-6; 20. Katy Cinco Ranch, 18-3; 21. Fort Bend Elkins, 16-6; 22. Wylie, 17-3; 23. Laredo United, 18-1; 24. Cibolo Steele, 15-6; 25. Mansfield, 17-4.

Class 5A

1. Lancaster, 16-2; 2. SA Wagner, 15-5; 3. Mansfield Timberview, 19-2; 4. Justin Northwest, 16-6; 5. Alvin Shadow Creek, 15-4; 6. EP Burges, 19-3; 7. Sulphur Springs, 13-8; 8. Lewisville The Colony, 19-3; 9. Fort Bend Hightower, 17-6; 10. Austin LBJ, 10-4; 11. Barbers Hill, 18-5; 12. Port Arthur Memorial, 14-6; 13. Little Elm, 14-7; 14. Dallas South Oak Cliff, 12-9; 15. Red Oak, 18-5; 16. Frisco Liberty, 13-7; 17. FW Brewer, 16-4; 18. College Station, 23-1; 19. Kimball, 10-8; 20. Mansfield Legacy, 20-4; 21. Pflugerville Connally, 13-6; 22. A&M Consolidated, 17-2; 23. SA Houston, 11-6; 24. Amarillo Caprock, 18-2; 25. Amarillo Palo Duro, 13-1.

Class 4A

1. Wilmer Hutchins, 16-3; 2. Dallas Faith Family, 17-6; 3. Silsbee, 11-6; 4. Houston Yates, 8-3; 5. Dallas Carter, 13-5; 6. Decatur, 20-2; 7. Kennedale, 20-2; 8. FW Dunbar, 71-2; 9. Argyle, 15-6; 10. Lubbock Estacado, 9-8; 11. Palestine, 15-3; 12. Clint, 14-7; 13. Dallas Lincoln, 10-9; 14. Longview Spring Hill, 24-2; 15. La Marque, 13-10; 16. Waco Connally, 10-6; 17. Sour Lake Hardin Jefferson, 18-7; 18. Lorena, 17-3; 19. Burkburnett, 13-8; 20. Needville, 11-7; 21. Waxahachie Life, 13-8; 22. Liberty Hill, 16-5; 23. Pleasanton, 18-3; 24. Houston Wheatley, 8-3; 25. Pampa, 17-5.

Class 3A

1. Brock, 15-5; 2. Winnie East Chambers, 10-2; 3. Dallas Madison, 4-15; 4. Bowie, 9-9; 5. Commerce, 18-5; 6. Grandview, 91-0; 7. Universal City Randolph, 19-0; 8. SA Cole, 19-3; 9. Marion, 11-4; 10. Shallowater, 11-4; 11. Coldspring-Oakhurst, 19-1; 12. Brownfield, 11-4; 13. Wall, 18-3; 14. Teague, 7-8; 15. CC London, 14-8; 16. Aransas Pass, 14-10; 17. Edgewood, 17-1; 18. Odem, 12-8; 19. Peaster, 15-5; 20. Crockett, 13-3; 21. Jefferson, 11-6; 22. Lytle, 15-1; 23. Blanco, 16-6; 24. Whitesboro, 12-7; 25. Spearman, 16-1.

Class 2A

1. Shelbyville, 19-2; 2. Muenster, 5-2; 3. Gruver, 3-2; 4. Martins Mill, 20-2; 5. Big Sandy, 15-3; 6. Snook, 12-5; 7. Grapeland, 12-5; 8. Woden, 19-2; 9. Clarksville, 11-5; 10. Tenaha, 8-3; 11. Port Aransas, 19-6; 12. San Perlita, 15-7; 13. Floydada, 16-3; 14. Hearne, 11-2; 15. New Deal, 3-1; 16. Cushing, 13-1; 17. Weimar, 12-5; 18. Celeste, 13-2; 19. Thorndale, 10-5; 20. Sanford Fritch, 8-6; 21. Albany, 4-1; 22. Broaddus, 13-6; 23. San Isidro, 13-1; 24. Tom Bean, 15-4; 25. Lovelady, 14-4.

Class 1A

1. Lipan, 19-1; 2. Nazareth, 12-5; 3. La Rue La Poynor, 16-3; 4. Graford, 17-3; 5. McLean, 3-2; 6. Neches, 91-0; 7. Slidell, 15-6; 8. New Home, 17-2; 9. Jayton, 10-2; 10. Moulton, 11-12; 11. Waelder, 6-4; 12. Eula, 14-6; 13. Laneville, 13-7; 14. Dime Box, 13-6; 15. Oakwood, 3-3; 16. Texline, 15-6; 17. Gail Borden County, 12-3; 18. Lenorah Grady, 9-3; 19. Paducah, 10-3; 20. Coolidge, 7-2; 21. Happy, 10-7; 22. Leggett, 11-7; 23. Priddy, 16-5; 24. Milford, 2-1; 25. Calvert, 6-2.

BOYS PRIVATE

6A TAPPS/SPC

1. Tomball Concordia Lutheran, 23-1; 2. Dallas Bishop Lynch, 20-3; 3. SA Antonian Prep, 26-5; 4. Dallas St. Mark’s, 15-5; 5. Midland Christian, 24-4; 6. FW Nolan Catholic, 18-7; 7. Houston Bellaire Episcopal, 14-6; 8. Houston Christian, 18-7; 9. Houston St. Pius X, 19-7; 10. Plano John Paul II, 18-7.

5A TAPPS

1. Houston Second Baptist, 13-8; 2. Houston Westbury Christian, 12-4; 3. Cedar Hill Trinity Christian, 12-8; 4. Austin Regents, 11-3; 5. Victoria St. Joesph’s, 18-0; 6. Sugar Land Fort Bend Christian, 18-5; 7. CC Incarnate Word, 19-5; 8. Frisco Legacy Christian, 14-8; 9. Grapevine Faith Christian, 12-5; 10. CC John Paul II, 18-2.

4A TAPPS

1. Arlington Grace Prep, 18-2; 2. Tyler All Saints Episcopal, 13-3; 3. The Woodlands Christian, 16-9; 4. Lubbock Christian, 14-4; 5. Midland Trinity, 10-1; 6. Waco Vanguard, 8-4; 7. Kennedale Fellowship, 15-3; 8. Flower Mound Coram Deo, 15-3; 9. Waco Reicher Catholic, 15-5; 10. Lubbock Trinity Christian, 13-13.

3A TAPPS

1. Midland Classical, 11-1; 2. Dallas Yavneh, 13-5; 3. New Braunfels Christian, 15-6; 4. Waco Live Oak, 9-4; 5. Bryan Brazos Christian, 7-5; 6. Kerrville Our Lady of the Hills, 11-7; 7. Tomball Rosehill, 12-9; 8. Dallas Lakehill Prep, 10-5; 9. Denton Calvary, 11-7; 10. Beaumont Legacy, 8-10.

2A TAPPS

1. Huntsville Alpha Omega, 14-5; 2. Red Oak Ovilla Christian, 18-4; 3. Bryan Allen, 19-5; 4. Lubbock Southcrest, 11-1; 5. Austin Waldorf, 11-5; 6. Temple Holy Trinity Catholic, 10-5; 7. Conroe Covenant, 11-6; 8. SA St. Gerard, 9-6; 9. Lubbock All-Saints, 6-4; 10. Abilene Christian, 7-8.

1A TAPPS

1. Lubbock Kingdom Prep, 12-5; 2. Spring Founders Christian, 14-9; 3. WF Christ Academy, 12-6; 4. Baytown Christian, 10-1; 5. WF Wichita Christian, 9-5; 6. Amarillo Holy Cross, 6-0; 7. Houston Family Christian, 12-2; 8. Longview Trinity, 10-7; 9. SA Legacy, 10-8; 10. San Angelo Cornerstone, 10-5.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 21-4; 2. Cedar Hill, 23-4; 3. DeSoto, 14-4; 4. Pflugerville Hendrickson, 27-1; 5. Allen, 18-3; 6. Jersey Village, 20-2; 7. Garland Sachse, 19-4; 8. Dallas Skyline, 13-7; 9. Converse Judson, 22-4; 10. South Grand Prairie, 16-6; 11. SA Northside Clark, 21-1; 12. Cypress Creek, 22-4; 13. Katy, 17-3; 14. SA Northside Brandeis, 17-2; 15. Plano, 17-2; 16. Cypress Ranch, 18-6; 17. Hurst Bell, 23-2; 18. Prosper, 18-6; 19. Wolfforth Frenship, 19-3; 20. Beaumont United, 24-0; 21. Humble Summer Creek, 19-5; 22. SA Northside O’Connor, 16-6; 23. Humble Atascocita, 16-7; 24. Plano West, 14-5; 25. Houston Westside, 21-4.

Class 5A

1. Mansfield Timberview, 24-1; 2. Amarillo, 20-4; 3. Fort Bend Hightower, 25-1; 4. Manvel, 21-2; 5. Kerrville Tivy, 22-1; 6. Royse City, 22-2; 7. Austin Crockett, 23-3; 8. CC Veterans Memorial, 20-3; 9. SA Veterans Memorial, 19-4; 10. Cedar Park, 20-3; 11. FW Boswell, 21-4; 12. Mansfield Legacy, 18-5; 14. NRH Birdville, 16-6; 15. Frisco Lone Star, 14-7; 16. College Station, 23-2; 16. Waller, 19-2; 17. Crowley, 16-6; 18. Lubbock Cooper, 18-3; 19. CC Tuloso-Midway, 16-3; 20. Richmond Foster, 22-4; 21. Georgetown, 13-9; 22. Pflugerville, 16-8; 23. Frisco Liberty, 17-8; 24. CC Flour Bluff, 12-4; 25. Red Oak, 20-6.

Class 4A

1. Levelland, 21-1; 2. Canyon, 15-6; 3. Waco Connally, 21-0; 4. Stephenville, 16-5; 5. Sour Lake Hardin-Jefferson, 19-4; 6. CC West Oso, 18-4; 7. Dallas Lincoln, 15-4; 8. Argyle, 16-7; 9. Canton, 22-1; 10. Glen Rose, 22-2; 11. Midlothian Heritage, 20-5; 12. Lampasas, 21-3; 13. Houston North Forest, 18-2; 14. Bullard, 23-6; 15. La Vernia, 20-5; 16. El Campo, 20-0; 17. Silsbee, 15-4; 18. Fredericksburg, 18-7; 19. Houston Wheatley, 9-6; 20. Gatesville, 13-6; 21. Devine, 20-5; 22. Princeton, 11-8; 23. Seminole, 15-6; 24. Sunnyvale, 12-8; 25. Bridgeport, 15-6.

Class 3A

1. Wall, 18-1; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 23-0; 3. Idalou, 16-5; 4. Woodville, 23-1; 5. Franklin, 22-1; 6. Tuscola Jim Ned, 19-5; 7. Shallowater, 17-2; 8. Karnes City, 19-3; 9. Cisco, 21-2; 10. Buffalo, 14-2; 11. Brock, 19-7; 12. Ponder, 17-7; 13. Poth, 15-4; 14. Colorado City, 14-4; 15. Keene, 18-6; 16. Anderson-Shiro, 22-3; 17. Tatum, 14-5; 18. Pottsboro, 14-6; 19. Little River Academy, 15-6; 20. Denver City, 15-2; 21. Mount Vernon, 15-8; 22. Boling, 13-2; 23. Howe, 14-8; 24. George West, 14-7; 25. Vanderbilt Industrial, 14-7.

Class 2A

1. Martins Mill, 21-0; 2. Panhandle, 18-3; 3. Mason, 23-1; 4. Haskell, 19-1; 5. Vega, 24-0; 6. San Saba, 21-2; 7. Collinsville, 17-1; 8. Farwell, 20-2; 9. Timpson, 20-2; 10. Wellington, 16-5; 11. Woden, 15-5; 12. Grapeland, 14-8; 13. Douglass, 16-5; 14. Centerville, 21-4; 15. Thorndale, 16-3; 16. Era, 19-3; 17. Gladewater Union Grove, 17-3; 18. Poolville, 17-5; 19. Marlin, 15-6; 20. Goldthwaite, 14-4; 21. Falls City, 15-6; 22. Lovelady, 16-7; 23. Santo, 17-4; 24. Muenster, 18-5; 25. Kerens, 12-8.

Class 1A

1. Nazareth, 15-6; 2. Ropesville, 19-2; 3. Dodd City, 21-3; 4. Jayton, 1-3; 5. Moulton, 14-6; 6. Garden City, 19-2; 7. Rankin, 16-3; 8. Whiteface, 18-1; 9. La Rue La Poynor, 13-5; 10. Lipan, 18-4; 11. Huckabay, 22-3; 12. Blackwell, 15-5; 13. Ackerly Sands, 17-1; 14. Eula, 15-8; 15. Hermleigh, 15-5; 16. Abbott, 14-2; 17. McMullen County, 15-3; 18. McLean, 13-3; 19. Slidell, 19-2; 20. Gorman, 13-3; 21. Veribest, 15-4; 22. May, 16-4; 23. Robert Lee, 13-3; 24. Aspermont, 18-2; 25. Hamlin, 15-6.

PRIVATE GIRLS

6A TAPPS/SPC

1. Dallas Bishop Lynch, 16-4; 2. Plano Prestonwood, 16-1; 3. Houston The Village, 18-1; 4. Argyle Liberty Christian, 12-4; 5. Houston Kinkaid, 10-2; 6. Plano John Paul II, 15-5; 7. FW Nolan Catholic, 14-10; 8. Houston St. Agnes, 16-4; 9. SA Incarnate Word, 5-13; 10. SA Antonian, 12-12.

5A TAPPS

1. Cedar Hill Trinity Christian, 10-3; 2. SA Christian, 15-5; 3. Houston Second Baptist, 8-5; 4. Tyler Grace Community Christian, 12-5; 5. Mesquite Dallas Christian, 12-11; 6. CC John Paul II, 14-8; 7. CC IWA, 14-7; 8. Austin Brentwood Christian, 13-8; 9. Frisco Legacy Christian, 12-5; 10. Austin Hyde Park, 14-3.

4A TAPPS

1. Lubbock Trinity Christian, 15-7; 2. Austin Texas For Deaf, 19-0; 3. Colleyville Covenant Christian, 15-4; 4. Lubbock Christian, 20-8; 5. Houston Lutheran North, 8-7; 6. Boerne Geneva Boerne, 15-7; 7. Dallas Shelton, 8-2; 8. League City Bay Area Christian, 12-8; 9. SA Lutheran, 9-7; 10. Flower Mound Coram Deo, 3-3.

3A TAPPS

1. FW Lake Country, 14-12; 2. Midland Classical, 11-3; 3. Beaumont Legacy Christian, 11-8; 4. Tomball Rosehill, 13-5; 5. Round Rock Christian, 11-3; 6. The Woodlands Legacy Prep, 14-6; 7. Denton Calvary, 9-5; 8. Houston Grace Christian, 13-6; 9. Temple Central Texas Christian, 13-8; 10. Waco Live Oak, 9-7.

2A TAPPS

1. Lubbock Southcrest, 15-0; 2. Shiner St. Paul Catholic, 12-4; 3. Austin Waldorf, 10-3; 4. Granbury North Central Texas, 9-4; 5. Red Oak Ovilla Christian, 6-4; 6. Bryan Allen Academy, 10-8; 7. Longview Christian Heritage, 7-6; 8. Plano Coram Deo, 12-7; 9. Dallas First Baptist, 5-6; 10. Muenster Sacred Heart, 6-8.

1A TAPPS

1. WF Notre Dame, 8-3; 2. Lubbock Kingdom Prep, 13-5; 3. Edinburg Harvest, 4-0; 4. Waxahachie Prep, 3-2; 5. Dallas Tyler Street Christian, 8-3; 6. Universal City First Baptist, 6-1; 7. Alamo Macedonian, 5-5; 8. SA Legacy, 7-8; 9. Conroe Lifestyle, 5-4; 10. Kingwood Covenant Prep, 6-8.

AP RADIO
Update hourly