AP NEWS
Related topics

Saturday’s Scores

March 4, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Bonner-Prendergast 64, Martin Luther King 59

Delco Christian 44, Christopher Dock 40

North Allegheny 79, Manheim Township 48

(District 2 Class 4A=

Championship=

Scranton Prep 54, Valley View 46

(District 2/4 Subregional Class 6A=

Championship=

Hazleton Area 61, Scranton 51

District 1 Class 1A=

Championship=

Faith Christian Academy 48, Girard 46, OT

District 1 Class 1A=

Third Place=

Plumstead Christian 58, Phil-Montgomery Christian 54

District 1 Class 6A=

5th/6th Place=

Coatesville 74, Pennridge 66

District 1 Class 6A=

9th/10th Place=

Neshaminy 50, Bensalem 49

District 1 Class 6A=

Championship=

Abington 75, Plymouth-Whitemarsh 73

District 1 Class 6A=

Third Place=

Lower Merion 68, Central Bucks West 49

District 1/11 Class 3A=

Regional Championship=

Valley Forge Military 66, Notre Dame Green Pond 53

District 1/11 Class 4A=

Championship=

Bethlehem Catholic 79, Lower Moreland 59

District 1/11 Class 4A=

Third Place=

Tamaqua 68, Wilson 62

District 11 Class 2A=

Championship=

Moravian Academy 72, Panther Valley 38

District 1Class 5A=

Championship=

Penncrest 50, Bishop Shanahan 28

District 1Class 5A=

Seventh Place=

West Chester Rustin 53, Great Valley 47

District 1Class 5A=

Third Place=

Wissahickon 54, Chester 51

District 3 Class 6A=

Championship=

Reading 46, Chambersburg 43

District 4 Class 3A=

Championship=

Wellsboro 53, Loyalsock 47

District 4 Class 3A=

Third Place=

Southern Columbia 54, Hughesville 43

District 5 Class 2A=

Championship=

Berlin-Brothersvalley 69, Conemaugh Township 55

District 9 Class 1A=

Championship=

Johnsonburg 36, Elk County Catholic 30

District 9 Class 1A=

Third Place=

North Clarion 65, Cameron County 57

District 9 Class 2A=

Championship=

Coudersport 66, Ridgway 47

WPIAL Class 4A=

Championship=

New Castle 57, Quaker Valley 52

WPIAL Class 6A=

Championship=

Penn Hills 60, Pine-Richland 56

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

East Stroudsburg South vs. Northampton, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bonner-Prendergast 66, Audenried 33

Cambridge Springs 58, Maplewood 49

Seneca 45, Northwestern 42

(Class 5A District 11=

Championship=

Southern Lehigh 52, Pottsville 30

Class 1A- Championship=

District 10=

Kennedy Catholic 62, Farrell 49

Class 3A District 2=

Championship=

Dunmore 48, Holy Redeemer 44

Class 4A District 1=

Championship=

Gwynedd Mercy 59, Lower Moreland 23

Class 5A District 2=

Championship=

Abington Heights 51, Crestwood 45

Class 6A District 1=

Fifth Place=

Abington 56, Plymouth-Whitemarsh 49

Class 6A District 1=

Seventh Place=

Council Rock North 51, Neshaminy 47

Class 6A District 1=

Third Place=

Garnet Valley 65, Spring-Ford 64

District 1 Class 1A=

Regional Championship=

Jenkintown 66, Sankofa Freedom 30

District 1 Class 5A=

Championship=

West Chester Henderson 41, Villa Maria Academy 32

District 1 Class 6A=

Championship=

Souderton 52, Central Bucks South 48

District 1 Class 6A=

Eleventh Place=

Central Bucks East 63, Downingtown East 58

District 1 Class 6A=

Ninth Place=

Upper Dublin 47, Perkiomen Valley 44

District 1/11 Class 3A=

Regional Championship=

St. Basil 57, North Schuylkill 39

District 1/11 Class 3A=

Third Place=

Pine Grove 34, Notre Dame Green Pond 32

District 10 Class 2A=

Championship=

West Middlesex 40, Reynolds 20

District 10 Class 2A=

Third Place=

Cambridge Springs 58, Maplewood 49

District 10 Class 3A=

Championship=

Seneca 45, Northwestern 42

District 10 Class 4A=

Championship=

Villa Maria 57, Mercyhurst Prep 27

District 10 Class 5A=

Championship=

Slippery Rock 47, Harbor Creek 45

District 10 Class 5A=

Third Place=

Hickory 62, Warren 61

District 11 Class 1A=

Championship=

Weatherly 40, Pottsville Nativity 37

District 11 Class 4A=

Championship=

Bethlehem Catholic 45, Allentown Central Catholic 19

District 3 Class 5A=

Championship=

Harrisburg 52, Lower Dauphin 46

District 4 Class 3A=

Championship=

Mount Carmel 52, Hughesville 31

District 4 Class 3A=

Third Place=

Loyalsock 54, Bloomsburg 32

District 4 Class 4A=

Championship=

Danville 55, Shamokin 30

Mifflinburg 34, Lewisburg 31

District 5 Class 1A=

Championship=

Berlin-Brothersvalley 52, Shanksville-Stoneycreek 36

District 5 Class 1A=

Third Place=

Southern Fulton 66, Fannett-Metal 55

District 6/8/10 Class 6A=

Subregional Championship=

Altoona 56, Erie 46

District 9 Class 1A=

Championship=

North Clarion 52, Allegheny-Clarion Valley 49

District 9 Class 2A=

Championship=

Coudersport 63, Kane Area 45

WPIAL Class 3A=

Championship=

Bishop Canevin 56, East Allegheny 52

WPIAL Class 5A=

Championship=

Gateway 29, Oakland Catholic 27

WPIAL Class 6A=

Championship=

North Allegheny 79, Peters Township 48

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly