AP NEWS
Related topics

Washington Football How They Fared

October 8, 2018

1. Union (6-0) beat Skyview 21-15.

2. Mount Si (6-0) beat Issaquah 38-6.

3. Lake Stevens (6-0) beat Glacier Park 24-21.

4. Puyallup (5-1) beat Olympia 48-0.

5. Graham-Kapowsin (5-1) beat south Kitsap 42-0.

6. Woodinville (5-1) beat Bothell 17-10.

7. Lewis and Clark (6-0) beat North Central 45-0.

8. Bothell (4-2) lost to Woodinville 10-17.

9. Camas (3-3) lost to Sumner 7-14.

10. Enumclaw (6-0) beat Kentwood 35-14.

Class 3A

1. Eastside Catholic (5-1) beat O’dea 31-13.

2. O’Dea (5-1) lost to Eastside Catholic 13-31.

3. Bellevue (6-0) beat Pot Townsend 54-8.

4. Lincoln (5-1) beat Stadium 61-6.

5. Mountain View (5-1) beat Prairie 61-0.

6. Mt. Spokane (5-1) beat Mead 13-10.

7. Bethel (4-2) lost to Lakes 14-41.

8. Oak Harbor (5-1) lost to Arlington 42-48, OT.

9. Hermiston, Oregon (4-2) lost to Chiawana 10-34.

10. Peninsula (5-1) beat Central Kitsap 33-24.

Class 2A

1. Hockinson (6-0) beat Mark Morris 48-7.

2. Tumwater (6-0) beat Aberdeen/Wishkah Valley 61-3.

3. Lynden (5-1) lost to Meridian 20-35.

4. Steilacoom (6-0) beat Evergreen 49-0.

5. Liberty (Issaquah) (6-0) beat Lake Washington 41-7.

6. Prosser (4-2) lost to Ellensburg 14-26.

7. West Valley (Spokane) (6-0) beat Lakeland 41-13.

8. Cheney (6-0) beat East Valley 36-0.

9. Black Hills (6-0) beat Centralia 43-7.

10. Archbishop Murphy (2-2) beat Lakewood 36-35.

Class 1A

1. Royal (6-0) beat Connell 42-0.

2. Montesano (5-1) lost to Woodland 13-47.

3. Zillah (6-0) beat Granger 48-0.

4. Lynden Christian (5-1) lost to Meridian 20-35.

5. Connell (4-2) lost to Royal 0-42.

6. Newport (5-1) beat Medical Lake 50-13.

7. Okanogan (5-1) beat Freeman 42-7.

8. Mount Baker (4-2) beat Nooksack Valley 55-21.

9. Cascade Christian (5-0) idle.

10. Hoquiam (6-0) beat Elma 14-13.

Class 2B

1. Adna (6-0) beat Life Christian 59-0.

2. Tri-Cities Prep (6-0) beat Columbia 30-12.

3. Kalama (4-2) beat Toledo 32-13.

4. Rainier (5-1) lost to Onalaska 28-34.

5. Onalaska (6-0) beat Rainier 34-28.

6. Northwest Christian (Colbert) (5-1) beat Davenport 49-14.

7. Napavine (4-2) beat Morton/White Pass 46-0.

8. Reardan (5-1) beat Lind-Ritzville 24-14.

9. Asotin (4-2) beat Kittitas 54-12.

10. Toledo (2-4) lost to Kalama 13-32.

Class 1B

1. Almira/Coulee-Hartline (5-1) lost to Odessa 22-56.

2. Odessa (6-0) beat Almira Coulee-Hartline 56-22.

3. Garfield-Palouse (6-0) won by forfeit vs. Touchet.

4. Sunnyside Christian (5-1) beat Colton 60-42.

5. Naselle (6-1) beat Neah Bay 54-0.

AP RADIO
Update hourly