AP NEWS

Friday’s Scores

January 26, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Alliance 67, Gering 52

Arcadia-Loup City 69, Burwell 57

Axtell 48, Eustis-Farnam 37

Battle Creek 73, Boone Central/Newman Grove 72

Bayard 61, South Platte 41

Bellevue West 63, Omaha Burke 42

Blue Hill 60, Shelton 45

Centennial 68, Thayer Central 38

Centura 64, Ravenna 60

Edgemont, S.D. 49, Hay Springs 48

Elkhorn Mount Michael 70, South Sioux City 46

Elm Creek 76, Overton 71

Elmwood-Murdock 53, Palmyra 33

Falls City Sacred Heart 53, Southern 35

Freeman 76, Diller-Odell 29

Fremont 39, Norfolk 36

Fullerton 73, Spalding Academy 41

Gibbon 49, Fillmore Central 46

Grand Island 61, Lincoln Northeast 55

Hastings 72, Columbus 42

Humphrey St. Francis 58, Norfolk Catholic 46

Johnson County Central 48, Conestoga 43

Johnson-Brock 71, Pawnee City 34

Kearney 61, Lincoln High 54

Lawrence-Nelson 55, Silver Lake 50

Lincoln North Star 60, Millard South 31

Lincoln Southeast 53, North Platte 37

Lincoln Southwest 73, Omaha Bryan 65

Mead 28, Louisville 27

Milford 59, Wilber-Clatonia 39

Millard North 76, Bellevue East 49

Millard West 46, Elkhorn South 44

Minatare 53, Leyton 36

Mitchell 66, Gordon/Rushville 37

Omaha Central 88, Omaha Benson 74

Omaha Creighton Prep 78, Omaha Northwest 31

Omaha North 69, Papillion-LaVista South 62

Omaha Roncalli 50, Omaha Gross Catholic 39

Omaha Skutt Catholic 75, Glenwood, Iowa 50

Omaha Westside 77, Omaha South 75

Papillion-LaVista 82, Lincoln East 77

Rapid City Central, S.D. 54, Scottsbluff 43

Sidney 56, Chadron 49

Sterling 72, Lewiston 43

Sutherland 38, Kimball 30

Tri County 86, Nebraska City Lourdes 61

Wilcox-Hildreth 55, Franklin 27

Wood River 48, Ord 40

Centennial Conference=

Semifinal=

Bishop Neumann 57, Kearney Catholic 52

Lincoln Christian 79, Boys Town 64

Central Conference=

Semifinal=

Aurora 66, Seward 63, 2OT

York 57, Adams Central 45

Dakota Oyate Challenge=

Semifinal=

Lower Brule, S.D. 76, Omaha Nation 69

Eastern Midlands Conference=

Semifinal=

Bennington 69, Waverly 38

Norris 43, Gretna 27

Lewis & Clark Conference=

Homer 64, Winside 13

Mid Nebraska Conference Tournament=

Consolation=

Ansley-Litchfield 59, Hyannis 42

Cody-Kilgore 60, Brady 57

Nebraska Capitol Conference=

Consolation Semifinal=

Syracuse 51, Arlington 41

Nebraska Frontier Conference=

Championship=

Shelby/Rising City 47, Giltner 46

Third Place=

Exeter/Milligan 64, Cross County 60, OT

RPAC Tournament=

Consolation=

Alma 54, Bertrand 45

Hitchcock County 49, Maxwell 46

Southwest 50, Arapahoe 47

Wallace 42, Dundy County-Stratton 41

Semifinal=

Paxton 63, Wauneta-Palisade 45

Southern Valley 55, Cambridge 33

Southwest Conference Tournament=

Semifinal=

Cozad 65, Ainsworth 51

Ogallala 70, Broken Bow 53

GIRLS PREP BASKETBALL=

Axtell 70, Eustis-Farnam 19

Bellevue West 76, Omaha Burke 72

Blue Hill 64, Shelton 3

Boone Central/Newman Grove 45, Battle Creek 34

Burwell 45, Arcadia-Loup City 31

Centennial 41, Thayer Central 31

Columbus 49, Hastings 33

Crawford 25, Morrill 24

Elkhorn South 60, Millard West 52

Elm Creek 45, Overton 24

Elmwood-Murdock 51, Palmyra 32

Falls City Sacred Heart 43, Southern 22

Fillmore Central 60, Gibbon 27

Freeman 43, Diller-Odell 26

Fremont 63, Norfolk 27

Fullerton 62, Spalding Academy 31

Garden County 38, Creek Valley 28

Gering 49, Alliance 45

Johnson County Central 46, Conestoga 38

Johnson-Brock 60, Pawnee City 33

Kearney 55, Lincoln High 47, 2OT

Kimball 54, Sutherland 21

Lawrence-Nelson 49, Silver Lake 39

Leyton 56, Minatare 35

Lincoln Northeast 77, Grand Island 47

Lincoln Southeast 52, North Platte 37

Lincoln Southwest 66, Omaha Bryan 19

Louisville 62, Mead 28

Milford 64, Wilber-Clatonia 26

Millard North 58, Bellevue East 27

Millard South 67, Lincoln North Star 34

Mitchell 53, Gordon/Rushville 31

Nebraska City Lourdes 55, Tri County 23

Omaha Benson 74, Omaha Central 24

Omaha Northwest 63, Omaha Marian 47

Omaha Roncalli 61, Omaha Gross Catholic 50

Omaha Skutt Catholic 49, Beatrice 48, OT

Omaha Westside 74, Omaha South 22

Papillion-LaVista 82, Lincoln East 77

Papillion-LaVista South 53, Omaha North 49

Scottsbluff 64, Rapid City Central, S.D. 59

Sidney 50, Chadron 33

South Platte 52, Bayard 44

Sterling 53, Lewiston 28

Wilcox-Hildreth 36, Franklin 33

Wood River 61, Ord 49

Cross Roads Conference=

Championship=

Bruning-Davenport/Shickley 42, McCool Junction 19

Third Place=

East Butler 45, Cross County 41

Dakota Oyate Challenge=

Consolation Semifinal=

Omaha Nation 69, Takini, S.D. 50

East Husker Conference=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 61, Logan View-Scribner-Snyder 31

Clarkson/Leigh 51, Madison 15

Humphrey/Lindsay Holy Family 74, Tekamah-Herman 44

North Bend Central 56, Howells/Dodge 40

Stanton 57, Wisner-Pilger 31

Twin River 57, Pender 54

Eastern Midlands Conference=

Semifinal=

Norris 60, Elkhorn 55

Waverly 58, Bennington 39

Hiawatha Invitational Tournament=

Falls City 37, Atchison, Kan. 35

Mid Nebraska Conference Tournament=

Consolation=

Hyannis 52, Brady 38

Sandhills/Thedford 29, Ansley-Litchfield 15

Twin Loup 43, McPherson County 32

Nebraska Capitol Conference=

Consolation Semifinal=

Ashland-Greenwood 65, Douglas County West 27

Raymond Central 60, Fort Calhoun 51

Semifinal=

Syracuse 53, Platteview 36

Wahoo 53, Arlington 25

Southwest Conference Tournament=

Semifinals=

Broken Bow 57, Minden 33

Ogallala 61, McCook 49

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly