AP NEWS
Related topics

Iowa How They Fared

January 20, 2019
Class 4A

1. Waukee (12-0) beat Dowling Catholic, West Des Moines 72-47.

2. North Scott, Eldridge (13-0) beat Muscatine 50-34.

3. Sioux City, East (12-0) beat Sioux City, West 65-64, beat Bishop Heelan Catholic, Sioux City 65-39.

4. Bettendorf (11-1) beat Cedar Rapids Washington 72-50.

5. Iowa City, West (9-2) beat Waterloo, East 74-61.

6. Cedar Falls (9-2) beat Iowa City Liberty High School 58-50.

7. Davenport, Central (11-2) beat Davenport, West 78-42.

8. Valley, West Des Moines (12-2) beat Ankeny 76-67, beat Des Moines, Lincoln 50-41.

9. Dubuque, Senior (9-2) beat Cedar Rapids, Kennedy 52-39.

10. Des Moines, North (11-2) beat Ankeny Centennial 80-68, beat Ottumwa 85-77.

Class 3A

1. Maquoketa (14-0) beat Mount Vernon 67-39.

2. Clear Lake (13-0) beat Clarion-Goldfield-Dows 60-49.

3. Oskaloosa (9-2) idle.

4. Pella (11-2) beat Knoxville 68-47, beat PCM Monroe 74-61.

5. Norwalk (11-3) beat Carlisle 65-61, beat Indianola 75-66.

6. Carroll (10-1) beat Storm Lake 68-67.

7. Sergeant Bluff-Luton (9-3) beat Council Bluffs, Abraham Lincoln 59-35.

8. Gilbert (12-2) beat Saydel 79-53, beat Carroll Kuemper 68-56.

9. Glenwood (11-2) beat Red Oak 74-38, beat Harlan 58-53.

10. West Delaware, Manchester (10-4) lost to Beckman Catholic, Dyersville 43-39, beat Waverly-Shell Rock 49-39.

Class 2A

1. North Linn, Troy Mills (13-0) beat Starmont 88-36.

2. Treynor (13-1) beat Underwood 76-53, lost to Gretna, Neb., 65-27.

3. Boyden-Hull (13-0-) beat Sibley-Ocheyedan 74-50, beat South O’Brien, Paullina 52-49.

4. Van Meter (12-0) beat Woodward Academy 72-61, beat Winterset 58-56.

5. West Sioux, Hawarden (14-0) beat St. Mary’s, Remsen 54-48, beat Inwood West Lyon 75-66.

6. Camanche (11-2) lost to Cascade,Western Dubuque 47-54.

7. South Hamilton, Jewell (12-1) beat North Polk, Alleman 70-53.

8. Western Christian, Hull (9-3) beat Spirit Lake 57-32.

9. South Central Calhoun (13-1-) beat PAC-LM 84-69.

10. Dike-New Hartford (11-1) beat Jesup 67-55, beat West Fork, Sheffield 51-49.

Class 1A

1. Grand View Christian (14-1-) beat Bedford 86-55, beat Collins-Maxwell 83-33, beat PCM Monroe 87-55.

2. George-Little Rock (13-1) beat West Lyon, Inwood 66-44..

3. Montezuma (14-0) beat Lynnville-Sully 62-45.

4. Ankeny Christian Academy (12-0) beat Seymour 109-34, beat Don Bosco 53-51.

5. New London (15-0) beat Mount Pleasant 76-63, beat Holy Trinity 79-45.

6. Stanton (15-0) beat Essex 69-25, beat Tabor Fremont-Mills 69-55, beat Malvern East Mills 65-47.

7. Ar-We-Va, Westside (14-0) beat Exira-Elk Horn-Kimballton 58-53, beat CAM, Anita 64-51.

8. Prince of Peace Prep, Clinton (12-1) beat Davenport, North 62-53.

9. Sioux Central, Sioux Rapids (12-1) beat Emmetsburg 49-39, beat Harris-Lake Park 63-48.

10. Bishop Garrigan, Algona (10-4) lost to Lake Mills 61-54.

AP RADIO
Update hourly