AP NEWS

HS TRACK AND FIELD: District 2 Class 3A Championships Class 3A Performance List

May 12, 2019

Tuesday, 3 p.m.

Scranton Memorial Stadium

GIRLS

3200 Relay: Abington Heights 9:50.03; Scranton Prep 10:06.89; Valley View 10:24.24; Wallenpaupack 10:25.79; Honesdale 10:31.00; Dallas 10:33.00; Hazleton Area 10:36.43; Wyoming Area 10:53.00.100 Hurdles: Calista Marzolino (AH) 15.24; Lexi Nevel (BER) 16.00; Anastasia Ioppolo (WAL) 16.22; Isabella Colyer (HAZ) 16.44; Giavanna Innamorati (PA) 16.48; Mariel Curra (AH) 16.80; Brooke Kuehn (HAZ) 16.84; Savannah Bailey (DV) 17.01.

100: Ky’Ahni Harbin (SCR) 12.20; Amiah Lukowski (NAN) 12.42; Taliyah Booker (DV) 12.54; Adreanna Cunningham (WA) 12.74; Keeana Dicette (DV) 12.75; Jakiya Kroon (PA) 12.80; Ava Angeloni (VV) 12.81; Alondra Church (DAL) 12.84; Dani Beamish (AH) 12.84.

1600: Laina Bogusta (DV) 5:18.94; Brianna Zipay (VV) 5:20.51; Adiya Golden (SP) 5:21.00; Mia Bellucci (SP) 5:21.63; Alana Kravitz (NP) 5:21.89; Allison Dammer (AH) 5:30.20; Abigail Marion (AH) 5:32.24; Megan Borton (DAL) 5:32.00.

400 Relay: Scranton 50.14; Dallas 50.14; Pittston Area 50.27; Wallenpaupack 51.85; Abington Heights 52.12; Berwick 52.24; West Scranton 52.40; Coughlin 52.44.

400: Mackenzie Turner (WAL) 57.82; Gianna Sabatini (AH) 58.40; Alondra Church (DAL) 59.27; Taliyah Booker (DV) 59.40; Ava Buttner (SP) 1:01.17; Jillian Buchman (HAZ) 1:01.38; Lila Gaughan (NP) 1:01.60; Charisse Mulherin (VV) 1:02.10.

300 Hurdles: Keeana Dicette (DV) 47.54; Anastasia Ioppolo (WAL) 48.17; Giavanna Innamorati (PA) 49.00; Anna Marchetta (AH) 49.07; Esabella Mendola (COU) 49.11; Calli Ogurkis (DAL) 49.14; Taliyah Smith (SCR) 49.54; Anna Scoblick (AH) 49.60.

800: Hannah Hughes (AH) 2:22.55; Gianna Sabatini (AH) 2:22.84; Brianna Zipay (VV) 2:24.27; Nicole Zambetti (PA) 2:26.00; Elyse Simakaski (AH) 2:26.31; Alexis Sickler (DV) 2:26.33; Charisse Mulherin (VV) 2:26.36; Murphy Schratt (WAL) 2:28.44.

200: Ky’Ahni Harbin (SCR) 25.84; Alondra Church (DAL) 26.06; Dani Beamish (AH) 26.40; Ally Francis (DAL) 26.54; Taliyah Booker (DV) 26.56; Bella Hill (DAL) 26.74; Mackenzie Turner (WAL) 26.77; Keeana Dicette (DV) 26.93.

3200: Mia Bellucci (SP) 11:31.19; Laina Bogusta (DV) 11:33.31; Abigail Marion (AH) 11:42.40; Molly DeMarzo (CRE) 11:46.00; Alana Kravitz (NP) 11:50.71; Kaitlyn Hodakowski (DAL) 12:11.88; Sarah Myers (HAZ) 12:21.90; Kaitlyn Newberry (VV) 12:22.00.

1600 Relay: Abington Heights 4:09.21; Pittston Area 4:09.71; Wallenpaupack 4:10.49; Dallas 4:12.84; Delaware Valley 4:19.17; West Scranton 4:19.54; Tunkhannock 4:24.24; Coughlin 4:24.24; Wyoming Valley West 4:24.24.

Shot: Madelyn Resciniti (WA) 38-6; Keturah LeGette (HAZ) 38-4; Rebecca Avery (TUN) 34-10; Dia Cruz (BER) 34-2; Adele Hollander (AH) 33-6; Tania Grissom (WS) 33-5; Kiara Kane (WVW) 33-3; Jasmine Johnson (DV) 33-2.

Discus: Madelyn Resciniti (WA) 114-11; Liz Desmet (WAL) 110-3; Rebecca Avery (TUN) 110-1; Makayla Force (BER) 109-11; Katherine Dzwonczyk (SP) 104-10; Shannon O’Donnell (DAL) 104-8; Emmanuella Kier (WAL) 104-1; Allie Melchiorre (BER) 103-2.

Javelin: Renny Murphy (BER) 126-7; Abbey Hengst (HAZ) 122-4; Allie Melchiorre (BER) 121-10; Ashleigh Gutowski (NP) 111-7; Toni Minichello (WA) 111-5; Addy Ross (DV) 106-6; Amber Jenkins (PA) 104-9; Emily Farrell (DAL) 104-0.

Long: Anastasia Ioppolo (WAL) 18-1; Danielle Heine (AH) 17-3.5; Calista Marzolino (AH) 17-3.5; Lila Gaughan (NP) 16-8.5; Madison Nakielny (WAL) 16-6; Brooke Acoveno (DV) 16-3.5; Amiah Lukowski (NAN) 16-2; Valerie Gerchack (WA) 16-1.

Triple: Anastasia Ioppolo (WAL) 36-3.5; Le’June Berry (COU) 35-7; Calista Marzolino (AH) 35-5.5; Amiah Lukowski (NAN) 35-4.5; Jessica Shaver (WVW) 35-3; Brooke Acoveno (DV) 35-1; Valerie Gerchack (WA) 35-0.25; Brenna Klaproth (SP) 34-11.5.

High: Brooke Acoveno (DV) 5-4.25; Calista Marzolino (AH) 5-4; Taylor Woodeshick (BER) 5-3; Avery McNulty (SP) 5-0; Olivia Maniskas (DAL) 5-0; Taliyah Smith (SCR) 5-0; Aubrey Boyd (WVW) 5-0; Mariel Curra (AH) 5-0; Le’June Berry (COU) 5-0; Alexandra Skidmore (HON) 5-0; Anna Scoblick (AH) 5-0; Jordan Smith (TUN) 5-0.

Pole: Victoria Atkinson (SP) 13-1.5; Danielle Heine (AH) 11-6; Amber Koshinski (BER) 10-0; Isabella Colyer (HAZ) 9-6; Rachel Klein (AH) 9-0; Dani McGrane (COU) 9-0; Emily Farrell (DAL) 9-0; Calli Ogurkis (DAL) 9-0.

BOYS

3200 Relay: Wallenpaupack 8:21.93; Abington Heights 8:24.44; Hazleton Area 8:41.24; Delaware Valley 8:42.88; Meyers 8:45.61; Pittston Area 8:48.51; Crestwood 8:49.24; Wyoming Area 8:56.45.110 Hurdles: Antonio Maletta (AH) 14.69; Nazir Dunell (MEY) 14.94; Jean Porte (HAZ) 15.70; Shervin Mokhtari (AH) 15.90; John Sidari (HAZ) 16.10; Peyton Williams (BER) 16.16; Spencer Duffield (VV) 16.23; Peter Sayre (TUN) 16.30; Sam Jones (SCR) 16.30.

100: Rafael McCoy (COU) 10.84; Patrick Redman (VV) 11.12; Shawn Sheptock (BER) 11.12; Jevani Sancho (WA) 11.14; Jude Bourdeau (COU) 11.14; Jahwon Wainwright (SCR) 11.24; Matthew Horak (WAL) 11.27; Vinzenzo Scotto (WA) 11.34; Anthony Dalessio (WAL) 11.34; Jeremiah Williams (WVW) 11.34l Keanu Ammons (NAN) 11.34; Zakeem Vassell (WS) 11.34.

1600: Tyler Wirth (WAL) 4:18.07; Josh Christianson (SCR) 4:33.20; Stephen Haggerty (AH) 4:34.60; Caleb Kenyon (NP) 4:39.54; Dieter Burckes (WAL) 4:40.34; Zack Keiner (HAZ) 4:41.00; Jared Krick (DV) 4:43.44; Anthony Roberto (SCR) 4:44.00.

400 Relay: Coughlin 43.75; Wallenpaupack 44.09; Hazleton Area 44.26; Dallas 44.44; Valley View 44.45; Scranton 44.60; Berwick 44.68; Wyoming Area 44.84; Wyoming Valley West 44.84.

400: Darryn Ouk (DV) 51.00; Michael Bradley (HAZ) 51.41; Drew Katsock (BER) 52.00; James Carrubba (WAL) 52.34; Kyle Franek (HAZ) 52.90; Peter McDermott (WAL) 53.04; Anthony Ragusa (WAL) 53.14; Zach Chamberlain (DAL) 53.24.

300 Hurdles: Antonio Maletta (AH) 39.19; Nazir Dunell (MEY) 41.30; Shervin Mokhtari (AH) 41.36; Ben Fife (DAL) 41.74; Jean Porte (HAZ) 41.80; Will Gianesses (DV) 42.33; Long Le (BER) 42.44; Gabe Springer (WAL) 42.99.

800: Tyler Wirth (WAL) 1:54.58; Jack Monte (WAL) 2:00.08; Angel Rodriguez (MEY) 2:02.24; Peter Sayre (TUN) 2:03.39; Nathan Myers (TUN) 2:03.40; Ethan Mattox (AH) 2:03.50; Nick Brown (CRE) 2:04.24; Conor Kryeski (AH) 2:04.50.

200: Rafael McCoy (COU) 22.30; Shawn Sheptock (BER) 22.62; Darryn Ouk (DV) 22.64; Alex Solano (DAL) 22.74; Michael Bradley (HAZ) 22.94; Tim Maron (BER) 23.24; Matthew Horak (WAL) 23.36; Gavin D’Amato (TUN) 23.40.

3200: Tyler Wirth (WAL) 9:18.68; Josh Christianson (SCR) 9:47.40; Mitchell Rome (DAL) 9:53.65; Stephen Haggerty (AH) 10:06.95; Tavian McKenna (WVW) 10:19.00; Ryan Siebecker (AH) 10:20.60; Michael Branley (WA) 10:23.71; Caleb Kenyon (NP) 10:28.24.

1600 Relay: Wallenpaupack 3:29.23; Hazleton Area 3:31.26; Abington Heights 3:31.55; Dallas 3:37.74; Meyers 3:39.24; Tunkhannock 3:39.94; Pittston Area 3:40.24; Wyoming Valley West 3:44.24.

Shot: Michael Anderson (DAL) 50-11; Jevone Young (COU) 47-10.75; Bailey Loureiro (WS) 45-5; Ryan Flynn (AH) 44-5; Ryan Fisher (DAL) 44-2; Giovanni Caparo (NP) 44-0.5; Dustin Moss (NP) 43-5.25; Jetli Tang (SCR) 42-11.

Discus: Chris Kryeski (NP) 139-2; Michael Anderson (DAL) 136-10; Chance Smith (WAL) 135-11; Ryan Flynn (AH) 135-10; Cole Gorham (WVW) 134-5; Jevone Young (COU) 132-7; Ricky Kryeski (NP) 132-6; Ryan Fisher (DAL) 130-6.

Javelin: Joey Scarfalloto (HON) 189-2; Matt Prebola (TUN) 182-0; Scott Campbell (HAZ) 176-7; Josh Castellani (VV) 173-4; Alex Sharkuski (BER) 169-0; Dominic DeLuca (WA) 168-4; Matt Maransky (DAL) 168-3; FJ Braccini (WA) 158-7.

Long: Matt Maransky (DAL) 21-10.5; Zakeem Quincey Vassell (WS) 21-7; Rafael McCoy (COU) 21-5.5; Najese Hood (MEY) 21-4; Trejon Turner (TUN) 21-2; Noah Sorrell (DV) 20-11.75; Naquan Smith (BER) 20-8.75; Erik Bennett (TUN) 20-8.

Triple: George Ellis (SCR) 44-1; Najese Hood (MEY) 43-7; Zakeem Quiincey Vassell (WS) 43-5; Naquan Smith (BER) 42-4.5; Ignccio Diaz (HAZ) 42-4; Matt Maransky (DAL) 42-4; Erik Bennett (TUN) 42-3.5; Antonio Maletta (AH) 41-2.

High: Trejon Turner (TUN) 6-6; Gabriel Springer (WAL) 6-4; Noah Sorrell (DV) 6-0; Jake Schultz (MEY) 6-0; George Ellis (SCR) 6-0; Zachery Abdelqader (WVW) 6-0; Jim Lefchak (AH) 5-10; Jahwon Wainwright (SCR) 5-10.

Pole: Dalton Yeust (TUN) 14-0; Connor Barnes (WAL) 13-3; Trevor Grohowski (NAN) 12-6; Matt Maransky (DAL) 12-6; Alieu Jallow (WVW) 12-0; Trenton Zavada (COU) 12-0; Matt Shipton (CRE) 12-0; Long Le (BER) 11-6; Connor Aversa (NP) 11-6; Nick Klapatch (AH) 11-6.