BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A Division I Sub-State=

Quarterfinal=

Chase County 69, Peabody-Burns 37

Marmaton Valley 70, Chetopa 54

Satanta 66, Minneola 32

Stockton 55, Victoria 54

Washington County 52, Wakefield 35

Class 2A Sub-State=

Quarterfinal=

Bennington 58, Lincoln 20

Berean Academy 56, Canton-Galva 23

Burlingame 62, Madison/Hamilton 48

Cedar Vale/Dexter 55, Udall 51

Central Plains 52, Ellinwood 20

Hill City 54, Ellis 50, OT

Hillsboro 64, Goessel 24

Hodgeman County 45, Wichita County 42, OT

Inman 64, Marion 60, OT

Jackson Heights 52, Jefferson North 42

Johnson-Stanton County 66, Elkhart 36

KC Christian 79, Uniontown 53

Lyndon 75, Wabaunsee 29

Macksville 61, Kinsley 29

Maranatha Academy 95, Oswego 32

Medicine Lodge 56, Oxford 32

Moundridge 65, Herington 33

Olpe 74, Bishop Seabury Academy 64

Pittsburg Colgan 52, Heritage Christian 31

Plainville 79, Oakley 46

Pratt Skyline 66, La Crosse 50

Republic County 72, Solomon 43

Salina Sacred Heart 71, Ell-Saline 40

Sedan 80, Bluestem 45

Smith Center 41, Valley Heights 38

Spearville 62, Sublette 35

St. Francis 69, Trego 39

Syracuse 50, Meade 39

West Elk 60, Burden Central 21

Yates Center 78, Pleasanton 39

Class 5A East Sub-state 1=

Semifinal=

Pittsburg 70, Lansing 57

St. Thomas Aquinas 71, Highland Park 59

Class 5A East Sub-state 2=

Semifinal=

KC Schlagle 73, Shawnee Heights 41

Olathe West 85, KC Turner 60

Class 5A East Sub-state 3=

Semifinal=

KC Wyandotte 58, St. James Academy 52

Mill Valley 75, KC Washington 38

Class 5A East Sub-state 4=

Semifinal=

DeSoto 40, Leavenworth 26

Topeka Seaman 72, BV Southwest 50

Class 5A West Sub-state 1=

Semifinal=

Andover 65, Kapaun Mount Carmel 59

Goddard-Eisenhower 52, Goddard 47

Class 5A West Sub-state 2=

Semifinal=

Emporia 63, Maize South 53

Wichita Heights 54, Salina South 23

Class 5A West Sub-state 3=

Semifinal=

Maize 78, Great Bend 40

Salina Central 62, Newton 58

Class 5A West Sub-state 4=

Semifinal=

Topeka West 83, Liberal 58

Wichita Bishop Carroll 58, Valley Center 37

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 1A Division I Sub-State=

Quarterfinal=

Dighton 57, Victoria 35

Doniphan West 50, Onaga 31

Fairfield 48, Norwich 34

Flinthills 57, Peabody-Burns 17

Frankfort 75, Troy 23

Greeley County 46, Satanta 36

Lebo 50, Marmaton Valley 30

Little River 56, Rock Hills 23

Osborne 53, Sylvan-Lucas 47

Pike Valley 35, Wakefield 26

Pretty Prairie 49, Burrton 27

Class 1A Division II Sub-State=

Quarterfinal=

Hutchinson Central Christian 51, Tescott 13

Pawnee Heights 48, Western Plains-Healy 22

Wetmore 46, Linn 15

Class 3A Sub-State=

Quarterfinal=

Beloit 64, Minneapolis 42

Caney Valley 55, Neodesha 48

Cheney 59, Wichita Independent 47

Cimarron 45, Lakin 41

Colby 48, Southwestern Hts. 25

Conway Springs 49, Douglass 21

Council Grove 52, West Franklin 40

Erie 38, Riverton 29

Eureka 50, Central Heights 14

Garden Plain 73, Belle Plaine 30

Halstead 58, Remington 42

Haven 44, Sedgwick 33

Hays-TMP-Marian 69, Southeast Saline 35

Hesston 52, Hutchinson Trinity 44

Humboldt 34, Jayhawk Linn 24

Kingman 50, Chaparral 12

Maur Hill - Mount Academy 54, Riverside 31

Mission Valley 53, Perry-Lecompton 25

Nemaha Central 69, Hiawatha 12

Norton 45, Phillipsburg 34

Pleasant Ridge 58, Atchison County 48

Riley County 43, Ellsworth 37

Rossville 60, Silver Lake 39

Royal Valley 55, Oskaloosa 34

Russell 50, Hoisington 31

Sabetha 40, Horton 34

Scott City 53, Goodland 27

Southeast 56, Northeast-Arma 34

St. Mary's 47, McLouth 23

Sterling 65, Lyons 38

Class 6A East Sub-state 1=

Semifinal=

Blue Valley 54, SM West 34

Olathe East 67, KC Harmon 6

Class 6A East Sub-state 2=

Semifinal=

Lawrence 57, SM East 34

Olathe South 42, BV West 33

Class 6A East Sub-state 3=

Semifinal=

BV North 52, SM North 32

Gardner-Edgerton 52, SM South 37

Class 6A East Sub-state 4=

Semifinal=

Olathe Northwest 63, Olathe North 33

SM Northwest 43, BV Northwest 34

Class 6A West Sub-state 1=

Semifinal=

Wichita Northwest 43, Wichita Southeast 39

Wichita South 92, Wichita North 6

Class 6A West Sub-state 2=

Semifinal=

Derby 57, Wichita Campus 20

Dodge City 43, Topeka 34

Class 6A West Sub-state 3=

Semifinal=

Hutchinson 46, Garden City 43

Manhattan 72, Wichita West 34

Class 6A West Sub-state 4=

Semifinal=

Washburn Rural 65, Lawrence Free State 42

Wichita East 61, Junction City 28

_________

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/