AP NEWS

Area high school football schedules and results

September 23, 2018

DISTRICT 10-5A

FRIENDSWOOD

Won Dayton, 33-20

Won Clear Brook, 17-6

Won La Porte, 37-7

Sept. 28 Texas City, 7 p.m.

Oct. 5 at Galveston Ball, 7 p.m.

Oct. 12 Richmond Foster, 7 p.m.

Oct. 19 Shadow Creek, 7 p.m.

Oct. 25 at Hightower, 7 p.m.

Nov. 2 Rosenberg Terry, 7 p.m.

Nov. 9 at Angleton, 7 p.m.

SHADOW CREEK

Won Summer Creek, 43-7

Won Magnolia, 49-27

Won Alief Elsik, 60-0

Sept. 28 Angleton, 7 p.m.

Oct. 5 at Texas City, 7 p.m.

Oct. 12 Ball, 7 p.m.

Oct. 19 at Friendswood, 7 p.m.

Oct. 26 Foster, 7 p.m.

Nov. 2 Hightower, 7 p.m.

Nov. 10 Terry, 1 p.m.

ANGLETON

Won Kingwood Park, 63-14

Won Clear Brook, 49-23

Won Westside, 48-15

Sept. 28 at Shadow Creek, 7 p.m.

Oct. 5 Hightower, 7 p.m.

Oct. 11 at Terry, 7 p.m.

Oct. 20 at Foster, 1 p.m.

Oct. 26 Texas City, 7 p.m.

Nov. 2 at Ball, 7 p.m.

Nov. 9 Friendswood, 7 p.m.

GALVESTON BALL

Won La Marque, 34-14

Won Yates, 60-6

Canceled Wheatley, 7 p.m.

Sept. 27 at Foster, 7 p.m.

Oct. 5 Friendswood, 7 p.m.

Oct. 12 at Shadow Creek, 7 p.m.

Oct. 19 Hightower, 7 p.m.

Oct. 26 at Terry, 7 p.m.

Nov. 2 Angleton, 7 p.m.

Nov. 9 at Texas City, 7 p.m.

FB HIGHTOWER

Lost FB Travis, 37-30

Lost FB Marshall, 31-25 OT

Lost FB Dulles, 17-11

Sept. 29 Terry, 6 p.m.

Oct. 5 at Angleton, 7 p.m.

Oct. 12 Texas City, 7 p.m.

Oct. 19 at Ball, 7 p.m.

Oct. 25 Friendswood, 7 p.m.

Nov. 2 at Shadow Creek, 7 p.m.

Nov. 8 Foster, 7 p.m.

RICHMOND FOSTER

Lost College Station, 42-38

Won FB Travis, 52-38

Lost Magnolia West, 43-39

Sept. 27 Ball, 7 p.m.

Oct. 5 at Terry, 7 p.m.

Oct. 12 at Friendswood, 7 p.m.

Oct. 20 Angleton, 1 p.m.

Oct. 26 at Shadow Creek, 7 p.m.

Nov. 2 Texas City, 7 p.m.

Nov. 8 at Hightower, 7 p.m.

ROSENBERG TERRY

Lost FB Bush, 9-7

Lost FB Dulles, 42-27

Lost Lamar Consolidated, 26-23

Sept. 29 at Hightower, 6 p.m.

Oct. 5 Foster, 7 p.m.

Oct. 11 Angleton, 7 p.m.

Oct. 19 at Texas City, 7 p.m.

Oct. 26 Ball, 7 p.m.

Nov. 2 at Friendswood, 7 p.m.

Nov. 10 Shadow Creek, 1 p.m.

TEXAS CITY

Lost El Campo, 28-21

Lost Clear Falls, 35-28

Won at Clear Lake, 24-9

Sept. 28 at Friendswood, 7 p.m.

Oct. 5 Shadow Creek, 7 p.m.

Oct. 12 at Hightower, 7 p.m.

Oct. 19 Terry, 7 p.m.

Oct. 26 at Angleton, 7 p.m.

Nov. 2 at Foster, 7 p.m.

Nov. 9 Ball, 7 p.m.

DISTRICT 23-6A

PEARLAND

Won Cypress Springs, 47-10

Won SB Memorial, 21-17

Won Cinco Ranch, 56-28

Sept. 28 Alief Taylor, 7 p.m.

Oct. 5 Dawson at UH, 7 p.m.

Oct. 12 Alief Elsik, 7 p.m.

Oct. 19 at Strake Jesuit, 7 p.m.

Oct. 26 Alief Hastings, 7 p.m.

Nov. 2 Brazoswood, 7 p.m.

Nov. 9 at George Ranch, 7 p.m.

DAWSON

Won Oak Ridge, 34-21

Won Summer Creek, 34-14

Lost Dickinson, 34-6

Sept. 28 at Strake Jesuit, 7 p.m.

Oct. 5 Pearland at UH, 7 p.m.

Oct. 12 at Brazoswood, 7 p.m.

Oct. 19 George Ranch, 7 p.m.

Oct. 26 at Alief Taylor, 7 p.m.

Nov. 1 at Alief Hastings, 7 p.m.

Nov. 9 Alief Elsik, 7 p.m.

ALIEF ELSIK

Lost Spring, 47-6

Lost Oak Ridge, 60-13

Lost Shadow Creek, 60-0

Sept. 28 at Alief Hastings, 7 p.m.

Oct. 4 Strake Jesuit, 7 p.m.

Oct. 12 at Pearland, 7 p.m.

Oct. 18 Brazoswood, 7 p.m.

Oct. 25 at George Ranch, 7 p.m.

Nov. 2 at Alief Taylor, 7 p.m.

Nov. 9 at Dawson, 7 p.m.

ALIEF HASTINGS

Won Jersey Village, 34-18

Lost at Cy Falls, 21-7

Won at FB Kempner, 52-20

Sept. 28 Alief Elsik, 7 p.m.

Oct. 4 at George Ranch, 7 p.m.

Oct. 12 Strake Jesuit, 7 p.m.

Oct. 19 Alief Taylor, 7 p.m.

Oct. 26 at Pearland, 7 p.m.

Nov. 1 Dawson, 7 p.m.

Nov. 9 at Brazoswood, 7 p.m.

ALIEF TAYLOR

Lost Klein Collins, 47-13

Lost Westfield, 53-6

Lost FB Bush, 41-13

Sept. 28 at Pearland, 7 p.m.

Oct. 5 Brazoswood, 7 p.m.

Oct. 12 at George Ranch, 7 p.m.

Oct. 19 at Alief Hastings, 7 p.m.

Oct. 26 Dawson, 7 p.m.

Nov. 2 Alief Elsik, 7 p.m.

Nov. 9 Strake Jesuit, 7 p.m.

BRAZOSWOOD

Lost Fort Bend Elkins, 20-19

Lost Lamar Consolidated, 29-0

Lost Santa Fe, 31-24

Sept. 28 George Ranch, 7 p.m.

Oct. 5 at Alief Taylor, 7 p.m.

Oct. 12 Dawson, 7 p.m.

Oct. 18 at Alief Elsik, 7 p.m.

Oct. 25 Strake Jesuit, 7 p.m.

Nov. 2 at Pearland, 7 p.m.

Nov. 9 Alief Hastings, 7 p.m.

GEORGE RANCH

Lost Dickinson, 38-8

Won Clear Lake, 27-24 OT

Lost Clear Springs, 42-28

Sept. 28 at Brazoswood, 7 p.m.

Oct. 4 Alief Hastings, 7 p.m.

Oct. 12 at Alief Taylor, 7 p.m.

Oct. 19 at Dawson, 7 p.m.

Oct. 25 Alief Elsik, 7 p.m.

Nov. 2 at Strake Jesuit, 7 p.m.

Nov. 9 Pearland, 7 p.m.

STRAKE JESUIT

Won St. Thomas, 56-32

Won West Brook, 41-34

Won Eisenhower, 34-3

Sept. 28 Dawson, 7 p.m.

Oct. 4 at Alief Elsik, 7 p.m.

Oct. 12 at Alief Hastings, 7 p.m.

Oct. 19 Pearland, 7 p.m.

Oct. 25 at Brazoswood, 7 p.m.

Nov. 2 George Ranch, 7 p.m.

Nov. 9 at Alief Taylor, 7 p.m.

DISTRICT 24-6A

CLEAR BROOK

Won La Porte, 28-6

Lost Friendswood, 17-6

Lost Angleton, 49-23

Lost C.E. King, 56-35

Sept. 28 Clear Creek, 7 p.m. (V)

Oct. 5 Clear Falls, 7 p.m. (Ch)

Oct. 12 Clear Springs, 7 p.m. (Ch)

Oct. 26 Dickinson, 7 p.m. (Ch)

Nov. 2 at Alvin, 7 p.m.

Nov. 9 Clear Lake, 7 p.m. (Ch)

CLEAR CREEK

Won Baytown Sterling, 48-28

Lost Deer Park, 52-48

Won Channelview, 41-39

Lost Katy Tompkins, 38-7

Sept. 28 Clear Brook, 7 p.m. (V)

Oct. 5 at Dickinson, 7 p.m.

Oct. 12 Alvin, 7 p.m. (V)

Oct. 19 Clear Lake, 7 p.m. (Ch)

Nov. 2 Clear Falls, 7 p.m. (V)

Nov. 9 Clear Springs, 7 p.m. (V)

CLEAR FALLS

Lost South Houston, 45-35

Won Texas City, 35-28

Won GC Memorial, 56-20

Won at Bellaire, 69-46

Sept. 28 Clear Springs, 7 p.m. (Ch)

Oct. 5 Clear Brook, 7 p.m. (Ch)

Oct. 13 Dickinson, 1 p.m. (V)

Oct. 19 at Alvin, 7 p.m.

Oct. 26 Clear Lake, 7 p.m. (V)

Nov. 2 Clear Creek, 7 p.m. (V)

CLEAR LAKE

Lost Manvel, 42-6

Lost George Ranch, 27-24

Lost Texas City, 24-9

Won Houston Chavez, 56-0

Sept. 29 Dickinson, 6 p.m. (Ch)

Oct. 5 at Alvin, 7 p.m.

Oct. 19 Clear Creek, 7 p.m. (Ch)

Oct. 26 Clear Falls, 7 p.m. (V)

Nov. 2 Clear Springs, 7 p.m. (Ch)

Nov. 9 Clear Brook, 7 p.m. (Ch)

CLEAR SPRINGS

Lost Converse Judson, 46-28

Lost Klein Collins, 28-21

Won George Ranch, 42-28

Lost Katy, 59-7

Sept. 28 Clear Falls, 7 p.m. (Ch)

Oct. 12 Clear Brook, 7 p.m. (Ch)

Oct. 19 at Dickinson, 7 p.m.

Oct. 27 Alvin, 1 p.m. (V)

Nov. 2 Clear Lake, 7 p.m. (Ch)

Nov. 9 Clear Creek, 7 p.m. (V)

ALVIN

Lost Stratford, 22-7

Lost Kempner, 39-35

Lost Katy Tompkins, 70-7

Lost Mayde Creek, 73-7

Oct. 5 Clear Lake, 7 p.m.

Oct. 12 at Clear Creek, 7 p.m.

Oct. 19 Clear Falls, 7 p.m.

Oct. 27 at Clear Springs, 1 p.m.

Nov. 2 Clear Brook, 7 p.m.

Nov. 9 at Dickinson, 7 p.m.

DICKINSON

Won George Ranch, 38-8

Won Pasadena Memorial, 48-0

Won Dawson, 34-6

Won Katy Taylor, 35-7

Sept. 29 at Clear Lake, 6 p.m.

Oct. 5 Clear Creek, 7 p.m.

Oct. 13 at Clear Falls, 1 p.m.

Oct. 19 Clear Springs, 7 p.m.

Oct. 26 at Clear Brook, 7 p.m.

Nov. 9 Alvin, 7 p.m.

AP RADIO
Update hourly