AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

February 20, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class B=

Subdistrict B-1=

Final=

Platteview 56, Plattsmouth 45

Subdistrict B-2=

Final=

Omaha Skutt Catholic 63, Elkhorn Mount Michael 24

Subdistrict B-3=

Final=

Omaha Roncalli 50, Bennington 44

Subdistrict B-4=

Final=

Lincoln Pius X 55, Norris 45

Subdistrict B-5=

Final=

Seward 55, Crete 32

Subdistrict B-6=

Final=

Aurora 55, York 51

Subdistrict B-7=

Final=

Lexington 55, McCook 39

Subdistrict B-8=

Final=

Scottsbluff 53, Alliance 49

Class C-1=

Subdistrict C1-1=

Auburn 61, Falls City 50

Syracuse 46, Johnson County Central 38

Subdistrict C1-4=

Aquinas 63, Bishop Neumann 45

Wahoo 79, David City 31

Subdistrict C1-5=

Boys Town 66, Omaha Concordia 53

Fort Calhoun 74, Douglas County West 66

Subdistrict C1-6=

Logan View-Scribner-Snyder 31, West Point-Beemer 28

North Bend Central 69, Arlington 26

Subdistrict C1-7=

Norfolk Catholic 64, Winnebago 51

Wayne 39, Pierce 33

Subdistrict C1-8=

Boone Central/Newman Grove 52, Columbus Lakeview 36

Columbus Scotus 63, Twin River 46

Subdistrict C1-9=

Adams Central 60, Gibbon 17

Kearney Catholic 68, Wood River 30

Subdistrict C1-10=

Broken Bow 37, Ord 35

Grand Island Central Catholic 50, St. Paul 39

Subdistrict C1-11=

Cozad 64, Chase County 46

Ogallala 66, Hershey 62

Subdistrict C1-12=

Chadron 49, Gordon/Rushville 38

Mitchell 74, Valentine 50

Class C-2=

Subdistrict C2-1=

Freeman 51, Humboldt/Table Rock-Steinauer 23

Southern 61, Palmyra 55

Subdistrict C2-2=

Sutton 61, Bruning-Davenport/Shickley 30

Tri County 60, Wilber-Clatonia 40

Subdistrict C2-3=

Elmwood-Murdock 59, Omaha Brownell-Talbot 35

Yutan 73, Tekamah-Herman 24

Subdistrict C2-4=

Centennial 69, Nebraska Christian 41

Shelby/Rising City 55, Cross County 47, OT

Subdistrict C2-5=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 69, Guardian Angels 25

Omaha Nation 68, Oakland-Craig 54

Subdistrict C2-6=

Howells/Dodge 64, Lutheran High Northeast 44

Wakefield 47, Wisner-Pilger 37

Subdistrict C2-7=

Laurel-Concord/Coleridge 77, Crofton 50

Ponca 65, Hartington Cedar Catholic 53

Subdistrict C2-8=

Ainsworth 61, Creighton 48

Battle Creek 57, Neligh-Oakdale 48

Subdistrict C2-9=

Alma 50, Sandy Creek 47

Hastings St. Cecilia 45, Superior 30

Subdistrict C2-10=

Centura 75, Ravenna 51

Doniphan-Trumbull 48, Arcadia-Loup City 36

Subdistrict C2-11=

Cambridge 57, Southern Valley 46

South Loup 53, Perkins County 38

Subdistrict C2-12=

Bridgeport 55, Kimball 39

Hemingford 73, Bayard 59

Class D-1=

Subdistrict D1-1=

Nebraska City Lourdes 57, Pawnee City 45

Omaha Christian Academy 47, Weeping Water 31

Subdistrict D1-2=

Deshler 59, Meridian 27

Heartland 47, McCool Junction 45

Subdistrict D1-3=

Archbishop Bergan 75, Clarkson/Leigh 35

Humphrey/Lindsay Holy Family 86, East Butler 34

Subdistrict D1-4=

Emerson-Hubbard 38, Allen 35

Homer 58, Pender 53

Subdistrict D1-5=

Bloomfield 60, Plainview 40

Hartington-Newcastle 43, Elkhorn Valley 41

Subdistrict D1-6=

Boyd County 46, Clearwater/Orchard 38

West Holt 46, Niobrara/Verdigre 42

Subdistrict D1-7=

Fullerton 58, Harvard 43

Kenesaw 49, Shelton 45

Subdistrict D1-8=

Arapahoe 45, Wilcox-Hildreth 40

Axtell 50, Bertrand 48

Subdistrict D1-9=

Elm Creek 73, Elwood 43

Overton 64, Pleasanton 55

Subdistrict D1-10=

Anselmo-Merna 65, Sandhills/Thedford 52

Ansley-Litchfield 69, Burwell 56

Subdistrict D1-11=

Dundy County-Stratton 46, Hitchcock County 37

Wauneta-Palisade 80, Southwest 28

Subdistrict D1-12=

North Platte St. Patrick’s 62, Garden County 33

Paxton 61, Maxwell 38

Class D-2=

Subdistrict D2-1=

Falls City Sacred Heart 75, Lewiston 38

Johnson-Brock 69, Sterling 48

Subdistrict D2-2=

Diller-Odell 50, Parkview Christian 44

Exeter/Milligan 63, Friend 26

Subdistrict D2-3=

Humphrey St. Francis 74, Osceola 28

Mead 49, Cornerstone Christian 25

Subdistrict D2-4=

Osmond 69, Wynot 47

Randolph 57, Wausa 46

Subdistrict D2-5=

St. Mary’s 51, CWC-Ewing 38

Stuart 56, Elgin Public/Pope John 32

Subdistrict D2-6=

Central Valley 97, Spalding Academy 45

Riverside 82, St. Edward 16

Subdistrict D2-7=

Giltner 58, High Plains Community 28

Lawrence-Nelson 41, Heartland Lutheran 24

Subdistrict D2-8=

Blue Hill 55, Sumner-Eddyville-Miller 28

Loomis 60, Silver Lake 36

Subdistrict D2-9=

Eustis-Farnam 62, Brady 60, OT

Wallace 51, Medicine Valley 39

Subdistrict D2-10=

Hyannis 65, Arthur County 42

Mullen 50, Stapleton 23

Subdistrict D2-11=

Creek Valley 64, Potter-Dix 12

South Platte 49, Leyton 38

Subdistrict D2-12=

Cody-Kilgore 62, Sioux County 44

Crawford 55, Hay Springs 37

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/